Prodeje zlata a stříbra v ČR výrazně rostou

Prodeje zlata a stříbra v Česku výrazně rostou. U největšího českého obchodníka Golden Gate CZ v srpnu činily 352 milionů korun, což byl meziroční nárůst o 22 procent. Proti roku 2019 prodeje vzrostly o 40 procent, řekl dnes ČTK předseda představenstva společnosti Libor Brůna.

Ilustrační fotografie
reklama

Zájem vzrostl podle něj zejména u fyzických osob a loňské rekordní léto, způsobené turbulencemi na trhu a rostoucí cenou, tak bylo překonáno. Cena žlutého kovu loni v létě přitom překonala 2000 dolarů za unci a zvýšený zájem dokonce způsobil nedostatek zlata na trhu.

"Výhled prodejů do konce letošního roku a k období Vánoc je výrazně růstový, zejména kvůli tomu, že lidé chtějí ukládat peníze do zlata kvůli ochraně před inflací. Češi jsou v tom už podobní jako Němci, kteří nemají rádi inflaci a v posledních letech extrémně ukládají do zlata. Investice tam vzrostly o desítky procent,“ upozornil Brůna.

Aktuálně se zlato prodává za 1802 dolarů za troyskou unci. Od začátku letošního roku cena žlutého kovu klesla asi o deset procent, meziročně se snížila zhruba o 13 procent.

Čeští investoři si podle dat Golden Gate CZ pravidelně měsíčně spoří do drahých kovů v průměru kolem 1500 Kč. Využívají k tomu mimo jiné také komoditní účet, jehož prostřednictvím postupně nakupují zlaté, stříbrné i platinové investiční slitky, které si průběžně vyzvedávají. Golden Gate CZ působí na trhu deset let. Momentálně má přes 36.000 klientů, kterým prodala přes deset tun zlata a více než 134 tun stříbra.

Témata: zlato | stříbro | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky