Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příjmy klesly polovině domácností v Česku

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Polovině českých domácností klesly kvůli koronavirovým opatřením příjmy. O polovinu i více původních příjmů přišla šestina lidí. Kvůli výpadkům budou muset sáhnout do úspor, někteří omezí spotřební výdaje, půjčí si od rodiny, prodají část majetku nebo si budou hledat levnější byt. Práci podle výsledků výzkumu ztratilo v posledních týdnech března pět procent lidí, jde především o živnostníky.

Vyplývá to z výzkumu, který na webu zveřejnila agentura PAQ Research. Na dotazy odpovídalo přes 2600 lidí mezi 30. březnem a 1. dubnem.

Okolo pěti procent respondentů ve výzkumu uvedlo, že během posledních týdnů března ztratili práci. Jde zejména o živnostníky, ale také menší část zaměstnanců. Nejpostiženější jsou pracovníci obchodu a služeb, kde ztrátu práce deklaruje desetina lidí. O práci častěji přišli lidé z domácností, které byly už před epidemií pod hranicí příjmové chudoby. Samoživitelky se nejčastěji (46 procent) potýkají s redukcí pracovní doby. Vedle ztráty práce výrazně vyšší počet lidí redukoval svojí pracovní aktivitu - před epidemií pracovalo devět procent respondentů do 20 hodin týdně, v posledním březnovém týdnu už to bylo 34 procent. Více než čtvrtina pracovala v posledním březnovém týdnu maximálně deset hodin.

Silné obavy ze ztráty práce má 15 procent respondentů a dalších 13 procent má poměrně silné obavy. Velmi či poměrně silně se obává více než třetina OSVČ a čtvrtina zaměstnanců. Největší obavy panují v obchodu a službách, ale také v průmyslu a zemědělství. Ztráty práce se častěji obávají lidé s nižší kvalifikací.

Nižší příjmy ve výzkumu uvedlo 52 procent dotázaných. O polovinu původních příjmů, nebo i více, přišlo 16 procent lidí. Jde zejména o výpadky příjmů u osob samostatně výdělečně činných, ale také zkrácení úvazků a snížení platů u zaměstnanců, přechod na ošetřovné, příjmy z dohod o provedení práce či pronájmu.

Téměř dvě pětiny domácností mají úspory, které by jim při výpadku příjmů vydržely maximálně na měsíc. Snížení příjmů je častější mezi domácnostmi, které byly už před krizí v příjmové chudobě. Okolo devíti procent dotázaných tak patří do rizikové kategorie, kde domácnosti vypadla minimálně polovina příjmů a mají úspory maximálně na měsíc.

"Za nejrizikovější lze označit skupinu devíti procent domácností, kterým klesly příjmy méně než na polovinu, a zároveň mají tak malé úspory, že při výpadku příjmů s nimi nevydrží déle než měsíc. Tato skupina může být bezprostředně nejzranitelnější z hlediska ztráty bydlení, zadlužení. Při delším trvání krize se ale mohou přidávat další skupiny obyvatel," uvedla agentura PAQ Research.

Zhruba dvě pětiny domácností zvažují řešit současnou situaci výrazným omezením výdajů za spotřební zboží, tedy za oblečení či vybavení domácnosti. Výrazně omezit výdaje za nákup potravin zvažuje 29 procent dotázaných, půjčit si od známých plánuje osm procent lidí, prodat majetek čtyři procenta a hledání levnějšího bytu dvě procenta dotázaných. Nejde přitom jen o chudé domácnosti - některé z těchto řešení plánuje i zhruba desetina respondentů s vyšším vzděláním.

Na výzkumu se podílela výzkumná společnost PAQ Research, iniciativa IDEA AntiCovid a sběr dat zajišťovala agentura NMS na Českém národním panelu.

Témata:  Domácnosti příjmy Koronavirus COVID-19 CZK

Související

Aktuálně se děje

19. července 2024 7:35

Google ukončí podporu známé verze Androidu. Nemáte ji?

Telefony s operačním systémem Android Lollipop brzy ztratí významnou část svých funkcí. Důvodem je rozhodnutí společnosti Google, která ukončí jejich podporu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jsou vaše peníze v bezpečí? Přehled rizik při každodenním používání běžných bankovních účtů

V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Odborníci ze serveru Banky.cz dali dohromady nejvýznamnější rizika spojená s každodenním používáním běžných bankovních účtů.