Pražské firmy vyčerpaly program COVID Praha do deseti minut

Program magistrátu na podporu podnikatelů COVID Praha byl vyčerpán za devět minut. ČTK to dnes sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Praha do programu vložila 600 milionů Kč z evropského operačního programu Praha - pól růstu. Dohromady půjde o záruky za 1,4 miliardy korun. Program město založilo, protože se pražští podnikatelé nemohou hlásit do vládního programu podpory COVID II. Půjčky vyřizuje Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Ministerstvo průmyslu a obchodu městu původně přislíbilo do jeho programu další peníze, Praha je ale nakonec nedostala, budou přesunuty do vládního programu COVID III.

CZK
reklama

"Žádám pana premiéra (Andreje) Babiše, aby se program COVID III spustil co nejdříve. Protože pražští podnikatelé nyní bojují o čas. My už jsme udělali maximum, co jsme mohli. Praha nemůže dál suplovat roli vlády," uvedl Hřib.

Hřib v pondělí ČTK řekl, že pražský program je pouze provizorním řešením a podnikatelům musí pomoci vláda. Podnikatelská sféra by podle něj potřebovala pomoc až 5,5 miliardy korun. V hlavním městě je asi 550.000 podnikatelských subjektů, z nichž je 350.000 fyzických osob.

Kvůli vyčerpané částce ČMZRB ukončila příjem žádostí. "Vážení podnikatelé, kapacita programu COVID Praha byla po deseti minutách zcela vyčerpaná, a proto jsme ukončili příjem žádostí do tohoto programu," uvedla banka na svých internetových stránkách. Zároveň dodala, že program COVID III bude spuštěn na přelomu dubna a května.

Pražský program má stejné podmínky jako vládní COVID II. Podnikatelé žádali o bezúročné úvěry od 10.000 do 15 milionů korun či o příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Praha bude za půjčky ručit do 80 procent. Program se vztahuje na malé a střední podniky do 250 zaměstnanců a s ročním obratem do 50 milionů eur.

Primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) minulý týden na jednání zastupitelů řekl, že příjmy Prahy by kvůli nynější zdravotní krizi mohly podle odhadů klesnout o dvě až osm miliard korun. Kromě snížení příjmů z daní budou výpadky dány i kroky vedení města ke zmírnění dopadů krize.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky