Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mnozí Češi mají blokované platební karty. Důvodem je insolvence německé firmy Wirecard

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Jeden z největších finančních skandálů v dějinách Německa má dopad i na mnohé Čechy“ nemohou platit svými kartami.

Platební karty vydávané společností Wirecard jsou totiž od pátku blokovány. Společnost je po odhalení rozsáhlého falšování tržeb v insolvenci. Britský regulační úřad ji včera odejmul bankovní licenci, takže není možné dále využívat platební karty, které byly prostřednictvím Wirecardu vydávány. Po odejmutí licence karty totiž Wirecard od svých systémů odpojily celosvětově klíčové karetní společnosti Visa a MasterCard.

Od pátečního odpoledne proto například přestaly fungovat desítky tisíc karet tuzemského startupu Twisto, která poskytuje hlavně odložené platby na internetu. Účet u Twista má 140 tisíc lidí. Problémy mají i platební karty společnosti Fidoo, zabývající se firemními financemi, která patří do skupiny tuzemské pojišťovny Direct.

Přes Wirecard funguje i platební terminál O2 eKasa, který tak nově nepřijímá platební karty. „Společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a dne 26. června 2020 v 18:00 hod. nás informovala, že brzy dojde k pozastavení poskytování služby přijímání plateb kartou, kterou využívají někteří zákazníci služby O2 eKasa,“ sdělila firma svým klientům.

V celé Evropě mají kvůli pádu Wirecardu kartu dnes zablokovánu řádově miliony lidí.

Kolaps Wirecardu začal minulý týden, když její auditoři uvedli, že firmě chybí v přepočtu přes 50 miliard korun, které přitom vykazovala ve svém účetnictví. Část německých politiků žádá kvůli skandálu hlavu šéfa finančního regulačního orgánu BaFin.

Témata:  platební karty

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.