Maláčová navrhne prodloužit program Antivirus o dva měsíce

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dnes vládě navrhne prodloužení programu Antivirus o další dva měsíce. V březnu vyprší možnost ho vyplácet, je proto třeba dohoda na kurzarbietu, řekla na tiskové konferenci sociálních demokratů. Program vyhlášený s cílem pomáhat v době epidemie koronaviru může fungovat podle pravidel Evropské unie jen rok. V Česku byl aktivován v březnu, vláda ho tak bude moct prodloužit maximálně ještě jednou, uvedla Maláčová.

Jana Maláčová
reklama

Politici se nemohou shodnout na pravidlech kurzarbeitu od léta. Představuje pravidla podpory státu za zkrácenou práci. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Podle plánu se mělo opatření zavést od listopadu. Koalice se na kurzarbeitu ale nedokázala týdny shodnout.

Programy Antivirus jsou dva. V prvním stát proplácí celou mzdu s odvody do 50.000 korun v provozech, které vláda nařídila zavřít. Hradí také 80 procent náhrady pro pracovníky v karanténě do 39.000 korun superhrubé mzdy. V druhém mohou firmy získat příspěvek, který dorovnává 60 procent náhrady do 29.000 korun superhrubé mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, surovin či personálu.

Pravidly zkrácené práce se Sněmovna odmítla zabývat minulý týden ve druhém čtení navzdory naléhání Maláčové. Připomněla, že podle plánů měl být zákon účinný od ledna, což už nebude.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky