Hypoteční banka zvyšuje úrokové sazby. Zdraží i další banky

Hypoteční banka k dnešnímu dni s ohledem na vzrůstající ceny na mezibankovním trhu zvyšuje úrokové sazby o 0,2 procentního bodu. Banka, které je lídrem hypotečního trhu, to dnes oznámila ČTK. Zdražení hypoték připravují i některé další banky.

Ilustrační fotografie
reklama

"Vzhledem k rostoucí ceně našich zdrojů jsme se rozhodli k navýšení úrokových sazeb u našich hypotečních úvěrů. Měly by tak nyní lépe zohledňovat současné tržní ceny. Přes zvýšení ale sazby zůstávají na nízké úrovni pod třemi procenty, kde se pohybují už od roku 2013," uvedla mluvčí banky Andrea Vokálová.

I přes toto navýšení se úrokové sazby Hypoteční banky podle ní drží níže, než byla průměrná hodnota úrokových sazeb na začátku roku 2019, kdy dosahovala ke třem procentům. Například Jasnou hypotéku Hypoteční banky s fixací na pět let si i po zdražení bude možno pořídit s úrokovou sazbou 2,89 procenta. Kvůli dlouhodobému růstu ceny peněz na finančních trzích se Hypoteční banka rozhodla pro zvýšení úrokových sazeb již v prosinci minulého roku.

Česká spořitelna zvýšila sazby hypoték v prosinci v průměru o 0,2 procenta. "Nepředpokládáme dramatický růst hypotečních sazeb na trhu, ale dojde-li k němu ze strany jiných hráčů, budeme na něj adekvátním způsobem reagovat," řekl ČTK mluvčí ČS Filip Hrubý. Podle zdroje z banky spořitelna zdražení hypoték chystá.

UniCredit Bank zachovává sazbu 2,42 procenta u desetiletých fixací, o které mají klienti největší zájem. Vzhledem ke zdražení zdrojů na mezibankovním trhu banka podle mluvčího Petra Plocka u sedmileté fixace navýšila sazbu o 0,1 bodu a u pětiletých fixací o 0,2 bodu. Air Bank v tuto chvíli změnu úrokových sazeb u hypoték naplánovanou nemá. "Vývoj na hypotečním trhu ale sledujeme, a je možné, že k nějaké změně přistoupíme," podotkla mluvčí banky Jana Karasová. Sazby neměnila ani Raiffeisenbank.

Rovněž u Moneta Money Bank zůstávají sazby stejné. Dnešním dnem se ale mírně zvyšuje sazba za online refinancování hypoték prostřednictvím Refinanso.cz., a to o 0,1 procenta, doplnila mluvčí banka Zuzana Filipová. Sberbank CZ snižovala sazbu hypoték od 11. prosince 2019.

Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu podle Hypoindexu nepatrně klesla na 2,35 procenta ze říjnových 2,36 procenta. Sazby klesly desátý měsíc v řadě. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla. Čísla za prosinec zatím nejsou.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky