COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na rozšíření podpůrného programu dnes schválil kabinet. V tiskové zprávě to uvedl úřad vlády.

Ilustrační fotografie
reklama

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo druhou výzvu programu COVID nájemné v polovině října v souvislosti s postupným zpřísňováním opatření proti koronaviru. Už minulý týden vláda program otevřela dalším podnikatelům, kteří museli kvůli vládním nařízením uzavřít nebo výrazně omezit provoz. Dnes okruh žadatelů kabinet rozšířil podruhé.

Stát prostřednictvím programu přispěje za července, srpen a září 50 procent na nájem. Proti jarní výzvě programu odpadla podmínka slevy 30 procent od pronajímatele. Stále ale platí to, že při podání žádosti musí zájemce o dotaci doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální suma, o kterou je možné žádat, činí deset milionů korun. Podpora z první a druhé výzvy se nesčítají. Na program se ale vztahuje tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jde o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Její výše byla stanovena na 800.000 eur (asi 21 milionů Kč). Do dočasného rámce spadají programy COVID ubytování či COVID lázně.

MPO žádosti o příspěvek na nájem přijímá od 21. říjnu, program bude otevřený do 21. ledna. Vyčleněno na něj je 1,2 miliardy Kč. MPO za první tři dny u programu zaznamenalo žádosti za více než 430 milionů korun. Většinu žádostí ale podnikatelé zvládli jen rozpracovat. Podaných jich k 23. říjnu bylo 350 za 34 milionů korun.

V České republice od 22. října platí zákaz maloobchodního prodeje a služeb. Výjimku mají potraviny, drogérie, lékárny nebo květinářství. Ty budou muset od středy zavírat nejpozději ve 20:00, o nedělích nebudou moci otevřít. Ze služeb mohou fungovat servisy, odtahy vozidel či pohřební služby.

Restaurace, bary a kluby jsou zavřené od 14. října. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už 9. října. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od 12. října. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky