ČNB již nebude nadále plošně omezovat výplatu dividend bank

Česká národní banka již nebude výši dividend bank plošně omezovat, doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení hospodářských výsledků za rok 2021. Banky tak nebudou omezeny výplatou dividend ze zisku za letošní rok. ČNB to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Česká národní banka

ČNB omezovala výplatu dividend ze zisků let 2019 a 2020 jako součást protikrizových opatření. Měla zmírnit negativní dopad rozsáhlých uzávěr ekonomiky během pandemie do hospodaření bank a udržet jejich kapitálové vybavení pro zachování stability bankovního sektoru.

Centrální banka v souvislosti s tím dnes také oznámila, že dokončila hodnocení kapitálové situace jednotlivých bank a souhrnná výše dividend může činit přibližně 15 procent zisku bankovního sektoru za roky 2019 a 2020. V roce 2019 banky v Česku vykázaly souhrnný čistý zisk rekordních 90,9 miliardy korun a o rok později 47,51 miliardy korun.

Vzorec pro výpočet výplaty dividend za minulé dva roky sdělila ČNB bankám v březnu 2021. Maximální výše dividend byla podle tohoto rámce stanovena na základě čtyř ukazatelů.

ČNB dnes zároveň informovala, že návrhy na rozdělení zisku bude opět posuzovat standardním dohledovým procesem. "ČNB očekává, že banky budou i nadále přistupovat k distribuci zisků konzervativně s cílem udržet bezpečnou úroveň svého kapitálového vybavení. Současně bankám doporučila, aby další výplaty dividend zvažovaly až poté, kdy budou mít k dispozici konečné hospodářské výsledky za rok 2021 a budou znát i dopady pandemie v podzimních a zimních měsících," uvedla centrální banka.

"Trh s určitou formou uvolnění počítal, jelikož k obdobnému kroku se již odhodlala Evropská centrální banka," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. I tak jde podle něj pro pozitivní zprávu, která zafunguje pro bankovní tituly jako růstový katalyzátor. Řada investorů nakupuje akcie finančních domů právě kvůli dividendám, dodal.

Naopak Patrik Štefek z Wood & Company soudí, že oznámení ČNB nebude mít na akcie bank na pražské burze větší vliv. "Jde o očekávaný krok, který navíc doprovází doporučení, aby první dividenda byla vyplacená až ze zisku roku 2021. Tím tak ČNB nechává prostor pro případ, že se situace kolem nemoci covid-19 opět zhorší," podotkl. České banky jsou podle něj dobře kapitalizované. "Věřím, že právě tuto situaci ČNB zohlednila do svého dnešního rozhodnutí," doplnil analytik společnosti 4fin Vojtěch Duffek.

Největší banky působící v ČR mají zahraniční vlastníky. Například ČSOB vlastní belgická KBC Bank, Českou spořitelnu rakouská Erste a Komerční banku francouzská Société Générale.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky