Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bankovní sektor je podle zátěžových testů ČNB i po pandemii odolný

ČNB, ilustrační fotografie
ČNB, ilustrační fotografie
Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Bankovní sektor je podle zátěžových testů České národní banky i po pandemii koronaviru vysoce odolný, a to i díky silné kapitálové vybavenosti. S pandemií se vypořádal velice dobře a svoji odolnost vůči potenciálním nepříznivým šokům posílil. Na tiskové konferenci ke zprávě o finanční stabilitě to dnes uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Celkový kapitálový poměr bankovního sektoru byl na konci loňského roku 24,3 procenta, což je podle Rusnoka nejvyšší úroveň. "Banky by mohly teoreticky poskytnout dodatečný objem úvěrů přes 3,5 bilionu korun, tedy zdvojnásobit současné úvěrové portfolio," uvedl Rusnok.

Finanční sektor v ČR v průběhu loňského roku i v prvních měsících letošního roku posílil svou tradičně vysokou odolnost vůči nepříznivým šokům," uvedla centrální banka. U části domácností a zejména nefinančních podniků nastalo podle ní snížení příjmů, což mělo nepříznivý dopad na jejich solventnost a následně i na výsledky finančních institucí.

Stabilizační a podpůrné programy však výrazně omezily rozsah nepříznivých dopadů pandemie, upozornil Rusnok. Konec zákonného moratoria na splácení splátek vedl jen k mírnému nárůstu úvěrových rizik. Část dopadů se nicméně projeví se zpožděním v letošním a příštím roce. Nejistota ohledně dalšího vývoje stále vyžaduje ze strany finančních institucí vysokou obezřetnost řízení kapitálu včetně dividendové politiky, dodal guvernér.

"Český bankovní systém nadále patří v celoevropském srovnání k vysoce nadprůměrně kapitalizovaným, což by platilo i podle alternativního, nepříznivého scénáře," komentoval situaci ekonom České bankovní asociace Miroslav Zámečník. Podíl "špatných úvěrů" po skončení moratoria dosáhl jen 2,6 procenta a v případě rychle rostoucího objemu hypoték jsou nevýkonné úvěry u hypoték nadále pod jedním procentem, dodal.

Objem schválených žádostí o odklad splátek úvěru dosáhl ke konci září 2020 zhruba 470 miliard Kč. Z tohoto objemu bylo do konce března 2021 splaceno 94 miliard . Kč. Aktuální stav úvěrů s odloženým splácením tak klesl na 376 miliard Kč. Zájem o odklady poskytované bankami po 1. říjnu 2020 je prozatím relativně nízký. Objem takových úvěrů dosáhl na konci března 2021 zhruba 43 miliard Kč.

Na základě informací známých ke konci března 2021 očekávají letos banky celkovou tvorbu opravných položek v rozmezí deset až 15 miliard Kč, tedy nižší než v roce 2020, kdy to bylo 20 miliard Kč. Rovněž zisk předpokládají mírně nad úrovní roku 2020, uvedla ČNB.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) banky

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy