Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na co si dát pozor při koupi letenek?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

S časem dovolených se blíží i hledání a nákup letenek. Spotřebitelé často nerozlišují, jestli letenky koupí na online serveru provozovaném přímo leteckou společností nebo u nějakého prostředníka. Nezkoumají obchodní podmínky, protože se řídí převážně cenou. O detaily se zajímají až v momentě, kdy řeší nějaký problém. Spotřebitelská poradna dTestu proto sestavila rady, na co si dát pozor při výběru a nákupu letenek.

Na letenky zakoupené online se nevztahuje dvoutýdenní lhůta pro odstoupení od smlouvy bez udání důvodu a bez sankce. „Letenky nemůžete vrátit jako běžné zboží jen proto, že jste si nákup rozmysleli. Podmínky storna nebo změny letenky se u jednotlivých společností liší, většinou bývají zpoplatněny,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Pokud aerolinka změnu termínu letu umožňuje, proveďte ji co nejdříve, jinak se může dost prodražit. Tak tomu bude zvláště při nedostupnosti původní tarifní třídy, kdy bude nutné přerezervovat si letenku do vyšší dostupné třídy.“

Nízkonákladové letecké společnosti se snaží cenu letenek snížit na minimum tím, že jejich letadla přistávají na odlehlých letištích daleko od centra, létají většinou brzy ráno a večer nebo jen několikrát týdně. Navíc za další služby, jako je odbavení zavazadla, konkrétní místo v letadle nebo občerstvení, se draze doplácí.

Letenku tvoří takzvaný tarif, což je základní cena letenky stanovená leteckou společností. Čím je tarif levnější, tím přísnější jsou podmínky pro změnu či storno letenky a naopak. Cenu ovlivňují takzvané knihovací třídy vyjádřené písmenem. Nejlevnější letenky omezuje mnoho pravidel, nemůžete je vrátit ani vyměnit, nezměníte datum letu. Dále se letenka skládá z letištních a palivových poplatků a servisního poplatku. Servisní poplatek, tedy poplatek za vystavení letenky nebo její změnu, účtují jak letecké společnosti, tak cestovní agentury. Pokud je letenka pořízena online, vyjde servisní poplatek zhruba o polovinu levněji. V každém případě platí, že při nákupu letenky musí být spotřebiteli jasně sdělena konečná cena.

Cena letenky je pohyblivá a v okamžiku nákupu závisí na obsazenosti letadla. Není tedy výhodné čekat na koupi letenky na poslední chvíli. Ušetřit se dá i koupí akčních letenek, jejichž nabídka je ale časově omezená. K jejich zakoupení je někdy nutný okamžitý převod na účet prodávajícího. „Pro výběr letenky můžete využít i službu sledovacích robotů zasílajících na e-mail nabídky akčních letenek. Obecně platí, že za nejnižší ceny se letenky prodávají dva až šest měsíců před plánovaným termínem odletu,“ shrnuje Lukáš Zelený.

Letecké společnosti či cestovní agentury nabízejí kromě letenek i doplňkové služby, jako je cestovní pojištění nebo pojištění storna letu. „Podívejte se, co vlastně kupujete. Zvláště nízkonákladové společnosti někdy automaticky zahrnují do online koupě letenky i pojištění. Pokud o pojištění nemáte zájem, musíte kliknout, že si ho nepřejete,“ radí Lukáš Zelený a dodává: „V opačném případě se pojištění započítá do ceny letenky. Taková praktika ale porušuje cenové předpisy a hrozí za ni pokuty od České obchodní inspekce.“

Praktické rady na závěr:

I když potřebujete pouze jednosměrnou letenku, může se vyplatit koupit letenku obousměrnou a zpáteční let nevyužít. Rozmyslete si, zda vám nestačí pouze příruční zavazadlo, abyste ušetřili peníze i čas odbavením online. Ať už jste si koupili letenku u prostředníka, nebo přímo letecké společnosti, v případě zrušení a zpoždění letu, odepření nástupu na palubu či poškozeného zavazadla se obracejte vždy na aerolinku.

Témata:  Cestování dovolená letectví letadla

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

25. dubna 2025 12:50

Benzín je nejlevnější od roku 2021. Ale už příští týden to může být jinak

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 Kč/l. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.