Žebříček nejvlivnějších žen ČR poprvé ovládla Schillerová

Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Do čela žebříčku se dostala poprvé a na prvním místě vystřídala loňskou vítězku eurokomisařku Věru Jourovou, která se letos umístila na druhém místě. Následuje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která žebříček vedla řadu let před Jourovou. Forbes to dnes oznámil v tiskové zprávě.

Alena Schillerová

"Pokud vliv měříme i tím, na kolik lidí mají přímý dopad různá její rozhodnutí, není momentálně vlivnější Češky než Alena Schillerová. Žádná jiná žena v Česku momentálně nehospodaří s větším množstvím peněz než šéfka Babišova státního rozpočtu ve výši 1,7 bilionu korun," uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. Podle něj Schillerová navíc při současné koronavirové krizi ještě posílila svůj vliv na různá odvětví a dění v Česku.

Žebříček nejvlivnějších žen Forbes vydává podeváté a letos v něm představil 135 jmen významných Češek z nejrůznějších oborů, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor. Celý rok přitom redakce sledovala přes 300 žen, v širším výběru byly majitelky firem, manažerky, ženy působící ve veřejné sféře, finančnictví či justici, redakční tým však sleduje i neziskový sektor, ženy z kultury či sportu.

Jednotlivé ženy v každé kategorii redaktoři hodnotili podle několika kritérií, přičemž vycházeli z metodiky amerického Forbesu. Ke spolupráci pozval redakční tým i poradce, odborníky a znalce jednotlivých odvětví, se kterými pořadí konzultoval.

"V sekci politiky a veřejné správy posuzujeme pozice a reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování," uvedl Šimůnek a doplnil, že u majitelek a manažerek redakce mimo jiné sleduje hospodářské výsledky firem, obrat, zisk, nové akvizice a současně přihlíží k situaci v odvětví, ve které dotyčné působí.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky