Zaměstnanci na dohodu získali 134 milionů, program dnes končí

Finanční správa eviduje do dneška 9882 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, od zaměstnanců pracujících na dohodu, kteří byli postiženi dopady jarní vlny pandemie koronaviru. Vyřídila 9803 žádostí a vyplatila 133,9 milionu korun.

Ilustrační fotografie
reklama

Vyplývá to z informací na twitteru finanční správy. Termín pro podání žádostí končí dnes. Jde o příspěvek 350 korun za den týkající se období od 12. března do 8. června.

"Není-li tato žádost v této lhůtě podána, nárok na kompenzační bonus ze zákona zaniká," upozornila dnes finanční správa.

MF při spuštění příspěvku odhadovalo, že by mohl být dostupný pro až 116.000 lidí. Manažerka daňového oddělení BDO Monika Lodrová ČTK již dříve sdělila, že současné řešení kompenzací je pro většinu pracovníků na dohodu nedosažitelné, a to hlavně kvůli množství podmínek programu a související administrativní náročnost. Finanční správa podle Lodrové potřebuje u těchto pracovníků ověřit větší množství skutečností než u jiných kompenzačních programů.

I Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) již dříve upozornila, že na příspěvek dosáhne minimum lidí. Bonus se týká jen dohod o pracovní činnosti nad 3000 Kč, kterých je menšina. Zároveň podle AMSP se netýká dohod o provedení práce, protože těch je drtivá většina do 10.000 korun měsíčně, a jsou tak vyloučeny z pojištění.

Vláda v souvislosti s druhou vlnou pandemie schválila v uplynulých týdnech také obnovení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých s.r.o. i pracovníky na dohodu v souvislosti s nově vyhlášeným nouzovým stavem od 5. října na 30 dnů. Příspěvek 500 korun denně se týká podnikatelů, kteří museli kvůli nejnovějším opatřením vlády uzavřít provozy nebo jim bylo zamezeno podnikání. Dosud v tomto případě správa vyplatila 731,8 milionu korun. K dnešku eviduje 107.033 žádostí.

O podporu mohli žádat OSVČ a společníci malých firem i v rámci jarních omezení, a to do 7. srpna. Příspěvek v prvním i druhém období činil 500 korun denně. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Finanční správa obdržela od OSVČ a společníků malých firem přes milion žádostí a vyplatila zhruba 21,9 miliardy korun.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky