Zakázaný insekticid DDT našli veterináři při kontrole BIO vajec

Veterináři zjistili při mimořádné kontrolní akci bio produktů u jihočeského producenta ekologických vajec zbytky toxického insekticidu DDT. Tento přípravek proti škodlivému hmyzu je už od 70. let zakázán.

vejce
reklama

Ve vejcích se zřejmě objevil kvůli staré ekologické zátěži v objektu, kde jsou slepice chovány. Prodej vajec z chovu proto zatím veterináři zakázali. Řekl to dnes novinářům ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. DDT objevila SVS v rámci větší akce. Naprostá většina z celkem 104 kontrol bio produktů ale podle Semeráda žádné nedostatky neodhalila.

Slepice ze zmíněného chovu bude muset začít producent vajec kvůli nálezu zbytků DDT chovat jinde. "Jedná se o starou usedlost, mají ji zemědělci a bohužel asi v tom prostředí byl kdysi dávno sklad DDT. Situace se došetřuje," uvedl ředitel jihočeských veterinářů František Kouba. Veterináři nepředpokládají, že by někdo ještě reálně DDT používal.

Mimořádná kontrolní akce zaměřená na bioprodukty a výrobky z ekologického zemědělství byla letos provedena veterináři poprvé. Porušení předpisů zjistili veterináři u třech ze 144 vzorků. Kromě DDT našli třeba konzervanty v sýrech, které se sice smí používat v konvenční produkci, ale nikoli v biovýrobě. "Zaměřili jsme se na mléčné výrobky, kterých bylo nejvíce, potom na maso, vejce, ryby a med," dodal Semerád.

Správní řízení povedou podle něj kontrolní orgány ministerstva zemědělství. DDT byl používán v 50. a 60. letech minulého století, v Československu ho stát zakázal v roce 1974. Ještě několik let se ale následně používal pro ničení vší. DDT se hromadí v tkáních, je schopen procházet placentou a přechází také do mateřského mléka. U lidí může poškodit nervový systém a při delšímu vystavení přispět ke vzniku rakoviny jater nebo poruch vývoje plodu.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky