Zákaz provozu restaurací v OC nebyl jasný, stěžují si provozovatelé

Zákaz provozu stravovacích zařízení v obchodních centrech nebyl po středečním vystoupení zástupců vlády jasný. Způsobilo to zmatky mezi správci obchodních center i nájemci, kteří do poslední chvíle nevěděli, jak mohou dále fungovat. Hned ráno ale začala policie dodržování nového nařízení kontrolovat. ČTK to dnes sdělil vedoucí oddělení maloobchodního sektoru a správy obchodních center v poradenské společnosti CBRE Tomáš Míček.

Ilustrační fotografie
reklama

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že restaurace v obchodních centrech mohou fungovat jako dosud, tedy jídlo smějí prodávat s sebou. Ve vládním usnesení je ale uvedeno, že v nákupních centrech s plochou nad 5000 metrů čtverečních je prodej v místě stravovacích služeb zakázán.

Ve chvíli, kdy CBRE zjistila nesoulad, začala podle Míčka stav ověřovat na ministerstvu zdravotnictví. "Bylo nám sděleno a potvrzeno, že gastro operátoři nemohou prodávat zákazníkům centra jídlo s sebou, pouze formou rozvozu přes rozvážkové společnosti," uvedl. S nejednoznačností vládních opatření se podle něj setkávají velmi často. "Hned po otevření obchodních center začala Policie ČR v některých provádět kontroly tohoto nařízení a obchodníkům hrozí sankce. Vzhledem k nejasnosti vládního nařízení toto považujeme za velice nešťastný přístup," dodal Míček.

Nejednoznačnost opatření řeší také Asociace nákupních center. "Vycházíme z toho, co řekli vládní představitelé. Dává nám to smysl. Výklad vládních opatření hygieniky je ale v některých případech odlišný. Ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu si nyní vyjasňujeme, co vlastně platí, a to i s přihlédnutím k tomu, co máme zatím ze strany vlády potvrzeno. Tedy mimo jiné, že nákupní centra nejsou zdroj problému," uvedl předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Vláda ve středu vzhledem k rostoucímu počtu potvrzených případů koronaviru rozhodla, že ode dneška zakáže maloobchodní prodej a poskytování služeb. Výjimku mají potraviny, drogerie, lékárny, květinářství či optiky, ze služeb servisy, prádelny a čistírny nebo odtahy vozidel. Opatření by mělo platit do 3. listopadu.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky