Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výrazné zmírnění opatření po 21. březnu Blatný nečeká

Jan Blatný
Jan Blatný
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Výrazné uvolnění protiepidemických opatření kvůli covidu-19 se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nedá od 21. března očekávat. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Zvažuje ale uvolnění omezení pro pohyb za účelem rekreace, který je v současné době omezen na hranice katastru. Mohl by se rozšířit na hranice okresu jako ostatní cesty z jiných důvodů.

"Nemyslím si, že by od 21. března došlo k nějakým zásadnějším uvolněním ve smyslu otevírání čehokoliv," řekl ministr. Po konzultaci s odborníky chce navrhovat rozšíření perimentu pro volnočasové aktivity. "Já sám si nyní nic dalšího neumím představit. Právě proto, že ta situace v nemocnicích a v populaci se zastavila a o něco se zlepšuje, ale rozhodně to není taková změna, která by umožňovala zásadní razantní uvolňování dalších opatření," dodal.

Přísnější opatření, která zahrnují mimo jiné zákaz pohybu mimo okres kromě cest do práce, k lékaři či dalších vyjmenovaných výjimek, byla zavedená od 1. března. Povinné je také nošení respirátorů ve veřejných prostorách, v zaměstnání a venku v zastavených územích. Tehdy politici hovořili o tom, že by měla platit na tři týdny. V posledních dnech ale Blatný i premiér Andrej Babiš (ANO) zmiňovali uvolnění nejdříve po Velikonocích.

Blatný už dříve uvedl, že plán zmírňování opatření chce předložit příští týden na jednání vlády. Už ho podle něj projednala epidemická skupina ministerstva zdravotnictví. O víkendu ho chce projednat se skupinou odborníků kolem epidemiologa Petra Smejkala, hlavní hygieničkou a zástupci politických stran.

Témata:  Jan Blatný Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy