Bouře Mortimer se žene Českem. Láme stromy, strhává střechy. Bez proudu jsou tisíce domácností

Českou republiku dnes ráno zasáhl silný vítr, před kterým varovali meteorologové. Zatím působí problémy zejména v Čechách. Kvůli popadaným stromům nejezdí v některých úsecích vlaky, hasiči mají desítky výjezdů. Bez proudu je kolem 10:00 téměř 30.000 domácností. Vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách i 110 km/h. Slábnout bude k večeru.

Ilustrační fotografie
reklama

Společnost ČEZ eviduje zhruba 17.500 domácností bez dodávek elektřiny, nejvíc jich je ve středních Čechách. Bez proudu je také zhruba 11.500 klientů firmy E.ON. Zasažené jsou především jižní Čechy, Vysočina na Moravě oblasti Brno - Líšeň a Boršice. Energetici na odstranění poruch pracují.

Kvůli popadaným stromům nejezdí vlaky například v úseku mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy, Domažlicemi a Českou Kubicí nebo Medlešicemi a stanicí Pardubice-Rosice nad Labem. Opatrní ale musí být také řidiči, hasiči již odstraňovali spadlé stromy a větve také ze silnic.

Škodu vítr způsobil i v pelhřimovské nemocnici. Poškodil 120 čtverečních metrů střechy nad garážemi uprostřed areálu. Nikdo se nezranil, spadlé plechy ale poškodily zaparkované auto a sanitku.

Výstraha před silným větrem platí v celé České republice až do dnešních 20:00. V úterý už by měl vát většinou jen mírný vítr, prudší nárazy se mohou vyskytnout na východě země a na hřebenech ho na severu a severovýchodě.

Vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer se v noci přehnal rovněž přes části Německa. Spadlý strom ochromil dálkové vlakové spoje mezi Brémami a Hannoverem. Dálková železniční doprava byla přerušena také na dalších tratích, například mezi Berlínem a Hamburkem. O větších škodách či zraněních zatím informace nejsou, hasiči ale například museli z pastvin v záchranném člunu evakuovat ovce.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky