Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V „srdci Alp“ našli dosud neznámou nemovitost spojenou s ruským oligarchou

Nemovitost v Kitzbühelu spojena s ruským oligarchou Eduardem Jurjevičem Chudajnatovem.
Nemovitost v Kitzbühelu spojena s ruským oligarchou Eduardem Jurjevičem Chudajnatovem.
Foto: Paper Trail Media

V rakouském letovisku Kitzbühel jsou nejméně čtyři vily spojené se sankcionovaným ruským oligarchou E.J. Chudajnatovem.

Žena, která je pravděpodobně matkou dětí ruského miliardáře Eduarda Chudajnatova, nakoupila v letech 2017 až 2022 čtyři vily v rakouském Kitzbühelu, označovaném za "srdce Alp". Zjištění vyplynulo z vyšetřování, které provedla média Paper Trail Media, "Important Stories" a OCCRP. Upozornil server Liga.

Eduard Jurjevič Chudajnatov Eduard Jurjevič Chudajnatov
Foto: Tisková služba Kremlu via MoneyMAG.cz

V březnu 2024 rakouský deník Tiroler Tageszeitung zveřejnil příběh o záhadné Rusce jménem Svitlana E., které se během několika let podařilo zakoupit čtyři vily v rakouském Kitzbühelu. Tímto způsobem údajně obešla omezení počtu nemovitostí stanovená místními úřady.

Tři pozemky s čtyřmi domy o celkové výměře 4400 metrů čtverečních byly prodány za 26 milionů eur. Tiroler Tageszeitung informoval, že žádný z domů není obydlen, ale občas se v domech objeví někdo, kdo se o ně stará.

Domy ve skutečnosti patří Svitlaně Elisejevové, 50leté partnerce Chudajnatova, která je pod sankcemi. Elisejeva získala nemovitosti pomocí "zlatého" pasu EU, který získala na Kypru skrze program „občanství výměnou za investice“, kde bylo možné získat kyperské občanství za investici ve výši 2,5 milionu eur nebo více.

Dříve se pokusila získat obdobný pas na Maltě. V žádosti bylo uvedeno, že Chudajnatov je jejím partnerem a mají spolu dvě děti.

Oligarcha v letech 2010-2012 vedl Rosněfť, největší ruskou ropnou společnost. Od roku 2014 je společnost pod sankcemi USA a EU, což vedlo k tomu, že migrační společnost Henley & Partners stáhla dokumenty a přestala spolupracovat.

Chudajnatov věc nijak nekomentoval a německý právník Elisejevové uvedl, že i když nepopírá vlastnictví rakouských vil, není údajně partnerkou Chudajnatova.

Na Ukrajině je Chudajnatov známý jako spolumajitel společnosti Alliance Holding LLC, která spravuje řetězec čerpacích stanic Shell. Po začátku války v plném rozsahu Shell zředil svůj 49% podíl na 2,6% prostřednictvím dodatečné emise, ale odvolací senát Vysokého protikorupčního soudu v roce 2024 stále účtoval státu 49% podíl v Alliance Holding LLC. Shell s rozhodnutím soudu dle webu Liga nesouhlasí.

Témata:  Kitzbühel (Rakousko) Rusko Eduard Jurjevič Chudajnatov

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy