V neděli přibylo přes 6500 případů covidu, zemřelo 111 nakažených

V neděli přibylo v Česku 6542 potvrzených případů nemoci covid-19, to je bezmála o 760 méně než před týdnem a nejmíň od 18. října. I když o volných dnech bývá zpravidla méně testů a zjištěných nákaz, stejně jako v několika předchozích dnech pokračovalo v zemi zpomalování nárůstu počtu nakažených.

Ilustrační fotografie
reklama

I první listopadový den zemřelo víc než sto lidí s koronavirem, podle aktuálních statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo v neděli 111 úmrtí na celkem 3429.

V zemi je teď přes 180.000 nakažených. Od březnového vypuknutí epidemie v Česku se počet lidí, kteří se novým typem koronaviru nakazili, blíží 350.000. Skoro 80 procent případů připadá na říjen. Téměř 158.000 nakažených se už vyléčilo.

U většiny z pozitivně testovaných má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i zemřelých ale v říjnu výrazně přibývalo. O víkendu nicméně poprvé během vytrvalého strmého nárůstu výrazněji poklesl počet lidí s covidem-19 vyžadujících hospitalizaci. V nemocnicích bylo podle posledních údajů 7370 nakažených, téměř čtyři procenta z aktuálně nakažených, z toho 1156 ve vážném stavu.

Od 21. října přibývá v republice víc než sto zemřelých s covidem za jediný den. Maximum nastalo minulý pátek 30. října, kdy bylo podle aktualizovaných údajů 182 obětí, o den dříve eviduje ministerstvo 174 úmrtí. V sobotu přibylo dalších 153 zemřelých a neděli zatím 111. Údaje se ještě mohou zpětně měnit.

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je Česko podle počtu nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulý týden celosvětově na druhém místě, podle počtu úmrtí k počtu obyvatel za uplynulý týden bylo ale už na prvním místě, když předstihlo Andorru.

Nadále zůstává vysoký podíl potvrzených případů covidu na počtu provedených testů, nakažený je v poslední době zhruba každý třetí testovaný. Počet testů klesl v sobotu na 34.600, ve všedních dnech minulého týdne se pohyboval kolem 40.000. Nedělní počet testovaných zveřejní ministerstvo dnes večer.

V poslední době se covid ve srovnání okresů nejvíc šíří na Rakovnicku a Benešovsku, kde se bylo za uplynulých sedm dní potvrzeno 1229, respektive 1174 nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Víc než tisícovku nových nakažených eviduje i Vsetínsko, Náchodsko či Pelhřimovsko.

Kvůli obavám z nedostatku lůžek i personálu v nemocnicích platí v zemi nouzový stav a mimořádná omezení volného pohybu i řady aktivit, které mají zbrzdit vývoj epidemie. Zavřeny jsou od polovina října školy kromě mateřských, restaurace, obchody a provozovny s výjimkou základního sortimentu a služeb. Až na výjimky se nekonají žádné kulturní, sportovní a společenské akce. Kvůli výraznému šíření nemoci v posledních týdnech se Česko dostalo na špičku světových žebříčků v počtech nakažených i zemřelých.

Nouzový stav a omezení pohybu lidí či otevírací doby obchodů v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvají zatím do 20. listopadu, restrikce však podle všeho budou pokračovat i po tomto datu. Nová omezení kvůli šíření koronaviru kabinet nyní neplánuje, na druhou stranu na uvolňování opatření je ještě brzy.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky