V Kolumbii chystají nemocniční lůžko sloužící i jako rakev

Nemocniční lůžko z kartonové lepenky, které může zároveň posloužit jako rakev, může znít morbidně. Ale v době, kdy se z Latinské Ameriky stává nové ohnisko koronavirové nákazy, lékaři míní, že právě nyní je pro podobnou inovaci ta pravá chvíle.

Ilustrační fotografie
reklama

Napsal to zpravodajský server The Guardian. Počty výskytu nemoci covidu-19 rostou po celé oblasti, což přimělo tým kolumbijských návrhářů k vytvoření tohoto hybridu coby pragmatického řešení očekávaného nedostatku nemocničních lůžek a rakví.

"Několik měsíců jsme byli mimo provoz jako všichni ostatní, dokud jsme nedostali tenhle nápad," řekl Rodolfo Gómez, zakladatel firmy ABC Displays, která obvykle vytváří kartonové reklamní propriety. "Viděli jsme, co se děje v Ekvádoru, kde se těla hromadí na ulicích, a věděli jsme, že se musíme nějak připravit," dodal.

Jižní soused Kolumbie, Ekvádor, zažil jako první v oblasti prudký nárůst počtu případů nákazy covidem-19, kdy obyvatelé města Guayaquil museli v dubnu začít ukládat těla svých mrtvých přímo na ulici. Ekvádorské úřady tehdy začaly distribuovat kartonové rakve, aby nahradily nedostatek těch dřevěných.

Počty obětí s covidem-19 nyní prudce stoupají v celé oblasti; Brazílie je v celkovém počtu potvrzených případů nákazy i úmrtí na druhém místě hned za Spojenými státy. Minulý týden varovala Světová zdravotnická organizace (WHO), že Jižní Amerika se v jistém smyslu stala novým epicentrem této nemoci.

Prognózy pro Kolumbii, která nyní začíná uvolňovat dva měsíce trvající karanténní opatření, dál nejsou dobré. Potvrzené případy nákazy přibývají zhruba o tisícovku denně. Nyní je tu více než 20.000 nakažených a přes 700 obětí, což naznačuje, že přísná karanténní opatření nebyla příliš úspěšná při zploštění epidemiologické křivky.

Na 50 miliónů obyvatel je v Kolumbii asi 8000 lůžek na jednotkách intenzivní péče a zdravotníci už si stěžují na nedostatek osobních ochranných pomůcek.

Gómez uvedl, že jeho firma může vyrábět až 3000 lůžek měsíčně. Každé z nich, které přijde na zhruba 95 dolarů (asi 2350 korun), unese až 150 kilogramů. "Lidé mohou říkat, že vyrábíme smrtelná lože, ale my se jen snažíme pomoci v dobách krize," dodal.

Někteří lidé si nejsou jistí, to si mají o tomto strašidelném výtvoru myslet. "Je to geniální nebo děsivé? Ještě jsem se nerozhodl," napsal jeden z uživatelů twitteru.

Jakkoli jde o neortodoxní nápad, lékaři ho zcela nezavrhují. "Upřímně, jestli se epidemie vymkne kontrole a my budeme zoufale potřebovat lůžka, pak se to může ukázat jako dost vynalézavé řešení," tvrdí lékařka Magda Tovarová z hlavního města Bogoty.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky