V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje epidemické situace v letních měsících. Podle analýzy deníku Financial Times (FT) "indická" mutace kromě Británie dominuje už i v Rusku a Portugalsku a rychle se šíří v Německu či Itálii. Web Politico minulý týden uvedl, že činitelé na starém kontinentě bedlivě sledují, zda aktuální rozmach nákazy na britských ostrovech způsobí také nový nápor na nemocnice a zvýšený počet úmrtí.
Varianta delta byla v Británii kolem poloviny června zjištěna při 98 procentech analýz koronavirových vzorků, odhaduje FT. Šíření mutace, která je považována za ještě nakažlivější než "britská" varianta alfa a za potenciálně více smrtící, přimělo vládu v Londýně odložit zrušení zbývajících karanténních opatření v Anglii, původně naplánované na dnešek. Záhy oznámil stejné rozhodnutí Wales, jehož premiér Mark Drakeford varoval před třetí vlnou epidemie v zemi.
Británie ale podle FT není ojedinělým případem. Delta se údajně v posledních dnech skrývala téměř ve všech zkoumaných vzorcích viru SARS-CoV-2 také v Rusku a Portugalsku. Výrazně už je také rozšířená ve Spojených státech, Itálii, Belgii a Německu, kde mohla být v polovině měsíce příčinou 15 procent koronavirových infekcí.
"Ačkoli nový kmen, který se poprvé objevil v Indii, stále tvoří zlomek všech případů nákazy v pevninské Evropě, jeho výskyt se zvyšuje," shrnuje deník. "Malý, ale rostoucí počet nákaz, vyvolává obavy z toho, že varianta delta by mohla zastavit pokroky, kterých EU za poslední dva měsíce dosáhla v potlačení nových infekcí a úmrtí na nejnižší hodnoty nejméně od podzimu," pokračuje článek.
Jak podotýká Politico, denní počty úmrtí spojovaných s covidem-19 jsou v Británii stále velmi nízké a většinou zůstávají jednociferné. Počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem ovšem narůstá, byť zatím ne tak prudce jako týdenní průměr u nákaz. Ten je nyní nad 9000 a od konce května se skoro ztrojnásobil, zatímco počet hospitalizovaných za stejnou dobu narostl z necelých 930 na něco přes 1300.
"Všechny oči jsou upřené na Spojené království ve snaze zjistit, zda bylo učiněno dost na odvrácení další vlny úmrtí a na to - což je neméně důležité - umožnit Evropanům znaveným pandemií pauzu potřebnou jako sůl," míní Politico.
Lidé plánující letní dovolené se podle většiny expertů mohou "opatrně uvolnit" za předpokladu, že bude v Evropě dál narůstat podíl naočkované populace a že úřady budou rychle zasahovat proti případným ohniskům nákazy. Používané vakcíny podle dosavadních poznatků dramaticky snižují riziko těžkého průběhu covidu-19 i při nákaze variantou delta. V Británii je plně naočkovaných na 47 procent obyvatel, v dalších velkých evropských zemích je tento podíl maximálně na 30 procentech.
"Jsme na nejlepší cestě rozmetat virus a rozmetat tuhle pandemii a nemůžeme dopustit, aby varianta delta získala převahu," prohlásil minulý týden francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.
Témata: Koronavirus COVID-19
Související
14. prosince 2023 16:11
11. srpna 2023 16:45
19. dubna 2023 10:32
17. března 2023 17:48
24. října 2022 10:40
18. října 2022 8:48