V celém Česku je ode dneška zakázán venkovní chov drůbeže. Za porušení hrozí vysoké pokuty

V celém Česku je ode dneška zakázán kvůli ptačí chřipce venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí své ptáky umístit do budov. Výjimku mají chovatelé běžců, jako jsou třeba pštrosi, a holubů. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt své drůbeže s volně žijícími ptáky. Nařídila to Státní veterinární správa (SVS), protože počet ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v zemi roste.

Ilustrační fotografie
reklama

Podle nařízení správy se také v chovech mohou pohybovat jen lidé, jejichž činnost je pro péči o drůbež zcela nezbytná. Vodu a krmivo musejí všichni, včetně chovatelů holubů a běžců, podávat uvnitř budovy případně pod přístřeškem, který zabrání kontaminaci výkaly volně žijících ptáků. Před kontaminací se musí chránit i skladované krmivo, stelivo a voda. Chovatelé registrovaní v ústřední evidenci hospodářských zvířat, na jejichž hospodářstvích není drůbež či ptáky možno umístit do budov, o tom musejí neprodleně informovat krajskou veterinární správu.

Za porušení těchto mimořádných opatření hrozí vysoké pokuty. U fyzických osob může sankce činit až 100.000 korun a u právnických osob, tedy firem, až dva miliony.

V Česku bylo letos od začátku prosince potvrzeno šest nových ohnisek ptačí chřipky. "Ve všech případech se jednalo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka," oznámila SVS. Čtyři z ohnisek jsou ve Středočeském kraji a dvě v Jihočeském. Pět bylo v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde bylo kvůli nákaze 5. prosince utraceno 15.000 kachen.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky