Ukrajina vyplnila dotazník ke kandidatuře do Evropské unie

Ukrajina vyplnila dotazník, který by se měl stát výchozím bodem pro rozhodování Evropské unie o členství Kyjeva v EU. Podle agentury Reuters o tom informoval zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva.

Evropská unie, ilustrační fotografie
reklama

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dotazník předala ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému během své návštěvy v Kyjevě 8. dubna. "Stojíme při vás a vašem evropském snu," řekla tehdy von der Leyenová a slíbila urychlení rozhodovacího procesu.

Kyjev požádal o členství v Evropské unii krátce poté, co 24. února na Ukrajinu zaútočila ruská vojska; žádost nyní zkoumá Evropská komise. Agentura DPA podotýká, že vstupní proces připojení se k bloku 27 zemí je dlouhý a komplikovaný - i kdyby EK žádost vyhodnotila pozitivně, před začátkem podrobných rozhovorů o přistoupení musí kandidátskou zemi schválit všechny členské státy.

"Dnes mohu oznámit, že ukrajinská strana dokončila vyplňování dokumentu," oznámil Žovkva v neděli večer. "Očekáváme, že doporučení... bude pozitivní a potom bude vše záležet na členských státech EU," dodal.

Podle Žovkvy Ukrajina očekává, že status kandidátské země získá na zasedání Evropské rady 23.-24. června.

Témata: Ukrajina | EU | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky