Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ubytovací zařízení dostanou částečnou kompenzaci za koronavirus

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Stát poskytne provozovatelům ubytovacích zařízení kompenzace za 72 dní, kdy museli mít kvůli vládnímu opatření proti koronaviru zavřeno. Příspěvek bude podle kategorie a třídy ubytování činit 100 až 330 korun za pokoj a noc. Podpora se nevztahuje na krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Schválila to dnes vláda. ČTK o tom za odbor komunikace ministerstva pro místní rozvoj (MMR) informoval Vilém Frček.

Hotely, motely a botely se čtyřmi až pěti hvězdami budou mít za období od 14. března do 24. května nárok na nejvyšší příspěvek 330 korun. Tříhvězdičkové provozy budou mít nárok na 300 korun za pokoj a noc. Hotely garni obdrží kompenzaci 250 korun. Ubytování s jednou a dvěma hvězdami a penziony budou moci žádat o 200 korun na pokoj. Kempy, chatové osady či turistické ubytovny budou mít nárok na dotaci 100 korun na pokoj. Kempy mohou žádat jen o příspěvek na ubytovací objekty, jako jsou budovy s pokoji či chatky.

MMR, které program připravilo, by mělo výzvu k předkládání žádostí vyhlásit v srpnu. Na COVID ubytování se bude vztahovat, stejně jako na další programy státní podpory v souvislosti s pandemií, dočasný rámec Evropské komise. Podnikatelé tak nesmějí z těchto programů čerpat vyšší podporu než 800.000 eur (21,3 milionu korun). Program COVID ubytování bude spuštěn až poté, co získá notifikaci EK.

Žádosti se budou podávat on-line, zpracovávat je bude Státní fond podpory investic. Při hodnocení žádostí se bude brát v úvahu sezonnost ubytovacího provozu. Pokud v předchozích dvou letech bylo zařízení zavřeno, na podporu nebude mít nárok, případně mu bude poměrně krácena. V případě léčebných lázní budou moci o příspěvek žádat jen nestátní zařízení.

Původní návrh MMR počítal s kompenzací 100 až 400 korun. Podnikatelské svazy, které ještě dříve návrh na náhradu připravily, navrhovaly rozmezí 100 až 500 korun.

V hlavním městě podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václava Stárka stále neotevřelo 30 procent ubytovacích zařízení, v regionech jich uzavřená podle něj zůstává desetina. Hotely a penziony v Praze podle aktuálního průzkumu AHR v létě čekají obsazenost mezi deseti a 20 procenty. V krajích si slibují 40 až 50procentní naplnění kapacit. Na září a říjen mají hoteliéři v hlavním městě i regionech shodný předpoklad obsazenosti mezi 20 a 30 procenty.

Cestovní ruch každý rok do veřejných rozpočtů odvádí více než 125 miliard korun. Podle agentury CzechTourism tvoří cestovní ruch tři procenta z hrubého domácího produktu ČR. Letos se počítá s propadem cestovního ruchu o více než polovinu.

Kompenzace pro ubytovací zařízení:

Typ ubytovacího zařízení Částka dotace na jeden pokoj Hotel, NLZ (nestátní lázeňská zařízení) ***** 330 Kč Hotel, motel, botel, NLZ **** 330 Kč Hotel, motel, botel, NLZ *** 300 Kč Hotel, motel, botel, NLZ** 200 Kč Hotel, motel, botel, garni NLZ* 200 Kč Hotel Garni 250 Kč Penzion 200 Kč Kemp (ubytovací objekty) 100 Kč Chatová osada 100 Kč Turistická ubytovna 100 Kč Ostatní HUZ (hromadná ubytovací zařízení) - pouze nestátní lázeňská zařízení sazba dle kvality ubytování *, **, ***, **** - částka podle typu 300 - 200 Kč

Zdroj: MMR

Témata:  Koronavirus COVID-19 hotely

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2024 10:50

4. prosince 2024 9:54

3. prosince 2024 10:12

Situace v českém průmyslu se zhoršuje už dva a půl roku. Trumpova cla zatím obavy nebudí

Provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se letos v listopadu v porovnání s říjnovou situací dále zhoršily, a to výrazněji, než očekávala drtivá většina analytiků oslovených agenturou Bloomberg. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy