Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump chce příští rok snížit daně pro střední třídu

USA
USA
Foto: Pixabay

Americký prezident Donald Trump hodlá v příštím roce představit plán na snížení daní, které bude zaměřeno na střední třídu. Trump to prohlásil na setkání s republikánskými zákonodárci, podrobnosti ale neposkytl. Koncem roku 2017 byla schválena rozsáhlá daňová reforma, kterou navrhl Trump a která mimo jiné snížila daň z příjmu právnických osob.

"Bude to velmi významné snížení daní pro lidi se středním příjmem, kteří tak tvrdě pracují," prohlásil Trump a dodal, že plán oznámí někdy v příštím roce.

Trumpův návrh na snížení daní před prezidentskými volbami by však mohl narazit v Kongresu. Sněmovnu reprezentantů mají nyní pod kontrolou demokraté a ti pravděpodobně nepodpoří žádné zákony, které by mohly pomoci Trumpovi ve volbách v příštím roce k vítězství. Někteří demokraté v Kongresu již uvedli, že by mohli zvážit snížení daní pro střední třídu, to ale musí být vykompenzováno vyššími daněmi pro bohaté. Pokud by však Trump a demokraté k takovému kompromisu došli, mohlo by to zase narazit u republikánů, upozornila agentura Bloomberg.

Není to poprvé, kdy Bílý dům přišel s nápadem na snížení daní v době, kdy čelí politickým problémům. Loni na podzim, těsně před volbami, ve kterých republikáni přišli o většinu ve Sněmovně reprezentantů, Trump navrhl, že by se mohly snížit daně lidem se středně vysokými příjmy o deset procent. Jeho oznámení bylo tehdy pro vládní úředníky i Trumpovy spojence v Kongresu překvapením. Tento plán nebyl nikdy zveřejněn. V srpnu se pak Trump vyjádřil, že spousta lidí by ráda měla nižší daň ze mzdy, dodal však, že snížení není potřeba.

Daňová reforma v roce 2017 byla největší změnou v daňových předpisech asi za 30 let. Kritici však poukazovali na to, že změny pomohly hlavně korporacím a bohatým.

Témata:  Donald Trump USA daně

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy