Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

The Atlantic: Trump označil padlé vojáky USA za břídily a cucáky

Donald Trump
Donald Trump
Foto: NASA

Za "břídily" a "cucáky" údajně označil americký prezident Donald Trump příslušníky amerického námořní pěchoty pohřbené na hřbitově poblíž Paříže, protože během první světové války padli.

Trump měl americký hřbitov a památník Aisne-Marne navštívit v listopadu 2018, ale cestu kvůli dešti zrušil. Podal tehdy vysvětlení, že "vrtulník tam nepoletí" a tajná služba ho tam nepoveze. Ve skutečnosti se ale obával, že by se v nepříznivém počasí rozcuchal, tvrdí Jeffrey Goldberg, šéfredaktor liberálního magazínu The Atlantic s odvoláním na čtyři zdroje. Bílý dům tato tvrzení popřel.

Trump během rozhovoru s vedením delegace dopoledne před plánovanou návštěvou podle Goldberga řekl: "Proč bych měl na ten hřbitov jet? Je plný břídilů." Při jiném rozhovoru během téže cesty příslušníky americké námořní pěchoty, kteří na sklonku první světové války položili životy v bitvě v lesíku u obce Belleau, severovýchodně od Paříže, označil za "cucáky", když se nechali zabít.

Prezident Trump článek v The Atlantic "velmi přesvědčivě" vyvrátil, řekl novinářům personální šéf Bílého domu Mark Meadows. Alyssa Farahová, která řídí strategickou komunikaci Bílého domu, tvrzení označila za "urážlivá a zjevně nepravdivá".

Někteří kritici nicméně připomněli Trumpovy hanlivé komentáře na účet zesnulého senátora Johna McCaina, který byl zajat ve Vietnamu a ve Spojených státech je obecně považován za hrdinu.

"Není to válečný hrdina. Byl to hrdina, protože ho zajali. Já mám rád, kteří do zajetí nepadnou," řekl Trump o McCainovi před prezidentskými volbami v roce 2016.

V bitvě v lesíku u Belleau, která se odehrála v červnu 1918, zemřelo kolem 1800 amerických vojáků, kteří zarazili německý postup na Paříž.

Témata:  Donald Trump válka

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy