The Atlantic: Trump označil padlé vojáky USA za břídily a cucáky

Za "břídily" a "cucáky" údajně označil americký prezident Donald Trump příslušníky amerického námořní pěchoty pohřbené na hřbitově poblíž Paříže, protože během první světové války padli.

Donald Trump

Trump měl americký hřbitov a památník Aisne-Marne navštívit v listopadu 2018, ale cestu kvůli dešti zrušil. Podal tehdy vysvětlení, že "vrtulník tam nepoletí" a tajná služba ho tam nepoveze. Ve skutečnosti se ale obával, že by se v nepříznivém počasí rozcuchal, tvrdí Jeffrey Goldberg, šéfredaktor liberálního magazínu The Atlantic s odvoláním na čtyři zdroje. Bílý dům tato tvrzení popřel.

Trump během rozhovoru s vedením delegace dopoledne před plánovanou návštěvou podle Goldberga řekl: "Proč bych měl na ten hřbitov jet? Je plný břídilů." Při jiném rozhovoru během téže cesty příslušníky americké námořní pěchoty, kteří na sklonku první světové války položili životy v bitvě v lesíku u obce Belleau, severovýchodně od Paříže, označil za "cucáky", když se nechali zabít.

Prezident Trump článek v The Atlantic "velmi přesvědčivě" vyvrátil, řekl novinářům personální šéf Bílého domu Mark Meadows. Alyssa Farahová, která řídí strategickou komunikaci Bílého domu, tvrzení označila za "urážlivá a zjevně nepravdivá".

Někteří kritici nicméně připomněli Trumpovy hanlivé komentáře na účet zesnulého senátora Johna McCaina, který byl zajat ve Vietnamu a ve Spojených státech je obecně považován za hrdinu.

"Není to válečný hrdina. Byl to hrdina, protože ho zajali. Já mám rád, kteří do zajetí nepadnou," řekl Trump o McCainovi před prezidentskými volbami v roce 2016.

V bitvě v lesíku u Belleau, která se odehrála v červnu 1918, zemřelo kolem 1800 amerických vojáků, kteří zarazili německý postup na Paříž.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky