Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svaz lázní se připojil k žalobě kvůli diskriminaci samoplátců

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Svaz léčebných lázní ČR se dnes připojil k žalobě proti diskriminaci samoplátců, kteří kvůli vládním nařízením nemohou čerpat stejnou péči jako pacienti vyslaní do lázní zdravotními pojišťovnami. Ani drobné uvolnění podmínek, kdyby by do lázní mohli přijíždět samoplátci po očkování, problém výrazně neřeší, a lázně tak zůstávají v minimálním provozu. Přitom už loňský rok zaznamenaly kvůli koronaviru a opatřením proti jeho šíření velmi citelný propad návštěvnosti, řekl dnes ČTK prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

"Podmínky pro samoplátce jsou diskriminační. Pokud se má přistupovat jinak k tomu, kdo si to platí sám, a k tomu, kdo přijede na pojišťovnu, i když mají stejný zdravotní problém, tak je to problém. Před nějakou dobou se obrátili na Nejvyšší správní soud lidé s Bechtěrevovou chorobou a my jsme se k tomu dnes jako Svaz léčebných lázní připojili," řekl ČTK Bláha.

Podle lázní zřejmě převládl epidemický pohled na věc. "Máme pocit, že převládá zájem nikoho nenakazit, ale paradoxně se soustředí jen na ty, kteří nedosáhnou na úhradu z pojištění. Dnes jsou lázně, které mají v budově i odborný léčebný ústav, což je v podstatě rehabilitační klinika, a ty mohou léčit i samoplátce. A když v takovém případě mají registrovaný tento typ péče a nemohou dát pacienta do lázní, tak ho dají na toto oddělení," uvedl Bláha.

Podmínku očkování dnes nemůže splnit většina pacientů pod 55 let, pokud je na očkování nepošle jejich praktický lékař. I proto lázně zatím nečekají od drobného uvolnění podmínek výrazný příliv pacientů. Ve většině lázeňských míst jsou v provozu jeden či dva lázeňské domy a ostatní na své hosty stále čekají. A i v lázních, které nabízely už od přelomu roku postcovidové lázeňské programy, začínají nyní pacienti docházet. Kvůli tříměsíčnímu limitu pro nástup do lázní po prodělání covidu-19 by už do lázní mohli jezdit pacienti, kteří prodělali covid-19 na konci hlavní jarní vlny. Proto chtějí lázně prosadit, aby postcovidové programy mohly být nabízeny až do 12 měsíců pro prodělaném onemocnění. Řada zdravotních problémů se totiž projevuje i dlouho po uzdravení ze samotné nákazy. Nejsou přitom postižené jen plíce, ale i osrdečník, klouby i jiné orgány.

Předběžný odhad návštěvnosti lázeňských zařízení v Česku za loňský rok, který zpracoval Svaz léčebných lázní, ukazuje, že cizinci zmizeli téměř úplně. "Trochu jezdili v létě, ale celkově to bylo asi o 70 procent méně. U pojištěnců to bylo asi o 20 až 30 procent méně. Samoplátců také ubylo, i když měli extrémně silné léto. Ale ten celkový propad byl okolo 30 procent," řekl ČTK prezident svazu Bláha.

Svaz lázní stále ještě bojuje za to, aby se takzvaný postcovidový syndrom stal samostatnou diagnózou, která by byla možná v lázních léčit. Zatím do lázní mohou pacienti po těžkém zápalu plic. Zápal plic ale prodělal téměř každý pacient s vážnějším průběhem covidu-19. Navíc kromě plic onemocnění poškozuje i další orgány v těle. Tato jednání podle Bláhy pokračují a mají šanci na úspěch, řekl dnes ČTK.

Témata:  lázně

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy