Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svatý Martin: Začíná hlavní košt Svatomartinského vína

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Největší svatomartinský košt začne dnes v 11 hodin na brněnském náměstí Svobody. Akce spojené se svátkem svatého Martina se dnes uskuteční i v Českém Krumlově, na Karlštejně, v Kyjově nebo ve Valticích. Podle údajů Vinařského fondu, který známku Svatomartinské vlastní, je na trhu asi 2,2 milionu lahví 366 druhů vína od 97 vinařů a vinařství.

Na rozdíl od minulých let, kdy byl prodej Svatomartinského povolen až od 11. listopadu, se letos mohly lahve s takto označeným mladým vínem prodávat již od pátku. Už o víkendu se tak na řadě míst uskutečnily svatomartinské slavnosti spojené s ochutnávkami vína.

Hlavní košt pořádaný Vinařským fondem ale dodržuje tradiční datum 11. listopadu. Slavnosti zahájí průvod v čele se svatým Martinem, kterého letos ztvární herec Městského divadla Brno Martin Havelka. Průvod dorazí na náměstí v 10:30, v 11:00 se slavnostně otevřou lahve Svatomartinského. Ve stáncích na náměstí budou lidé moci ochutnat 100 druhů Svatomartinského.

Na trhu je letos 169 druhů bílých vín odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané, 105 druhů klaretů a rosé a 92 červených vín odrůd Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Modrý Portugal.

Ochranná známka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Letos již popatnácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Svatomartinské posvícení bylo od 15. století součástí hospodářského roku. Hospodáři dávali čeledi výslužku, anebo s ní uzavírali nové smlouvy, stejně jako obec s pastýřem. Chasa měla volno a slavilo se posvícení. Svatomartinské období bylo vždy spjato s časem bohatého hodování a bujarého veselí. Na mnoha místech se konaly poutě.

Témata:  Svatomartinské víno víno

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy