Smutné prvenství pro USA, počet mrtvých přesáhl 31 000. Na Slovensku přibývá nakažených

Počet úmrtí na koronavirus ve Spojených státech druhý den v řadě dosáhl rekordu. Podle propočtů agentury Reuters tam ve středu s onemocněním covid-19 zemřelo nejméně 2371 lidí, celková bilance mrtvých překonala 31.000. Rekordy v počtu nově nakažených zaznamenalo Slovensko a Rusko, kde prezident Vladimir Putin nechal odložit oslavy výročí konce války. Nejvyšší bilanci obětí v tomto týdnu ohlásila Británie a tamní vláda oznámila, že karanténu prodlouží nejméně o tři týdny.

Koronavirus Covid-19
reklama

USA jsou co do počtu nakažených i obětí nejvíce zasaženou zemí na světě. Počet potvrzených případů nákazy tam dosáhl bezmála 640.000. Prezident Donald Trump na středeční tiskové konferenci řekl, že podle dat šíření nákazy v USA patrně dosáhlo vrcholu a dodal, že dnes představí nové pokyny ohledně znovuotevírání ekonomiky. Ve státě New York klesl počet hospitalizovaných na nejnižší úroveň za poslední týden, což je podle guvernéra státu Andrewa Cuoma důkaz, že šíření viru se dostalo pod kontrolu.

Napětí mezi Washingtonem a Pekingem vyvolalo Trumpovo prohlášení, že se jeho vláda snaží zjistit, zda koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Čína s odkazem na prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla, že pro to neexistují žádné důkazy. Trump v úterý sdělil, že organizaci kvůli jejím údajným pročínským postojům a nezvládnutí pandemie pozastaví financování.

Největší denní nárůst počtu zemřelých za poslední dny dnes zveřejnilo Německo, kde se počet obětí zvýšil o 315 na 3569. Nakažených je v zemi přes 130.000. Nejtragičtější bilanci v tomto týdnu oznámila rovněž Británie, kde v nemocnicích za poslední den zemřelo 861 lidí. Na Slovensku ve středu přibylo 114 případů nakažených, tedy nejvíce od propuknutí pandemie.

Ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech zemřelo na nemoc covid-19 už téměř 18.000 lidí. Bilance od středy vzrostla o 753 mrtvých, potvrzených případů nákazy má země přes 108.000. Smutný rekord v počtu obětí za jeden zaznamenalo i Turecko, kde zemřelo dalších 125 lidí a celkem je tam úmrtí už 1643. Kvůli koronaviru chystá turecká vláda na víkend opět dvoudenní zákaz vycházení ve velké části země, včetně Istanbulu a Ankary.

Poměrně stabilizovaná je nyní situace ve Španělsku, Itálii či v Íránu. Ve Španělsku zemřelo za poslední den 551 lidí s nemocí covid-19, o den dříve oznámily úřady 523 nových úmrtí. Počet nakažených vzrostl za předchozí den o 5183, zhruba stejně jako o den dříve. Celkem se od konce ledna ve Španělsku potvrdilo 182.816 případů nákazy, z toho 19.130 lidí zemřelo. V zemi také na nemoc covid-19 zemřel chilský spisovatel Luis Sepúlveda, bylo mu 70 let.

V Itálii denní bilance úmrtí klesá, za posledních 24 hodin zemřelo 525 osob, což je nejméně od neděle. Přesto má země nejvíc mrtvých hned po Spojených státech - přes 22.000. Počet nově nakažených se však v porovnání s předchozími dny znatelně zvýšil na 3786. V Íránu, který je koronavirem nejpostiženější zemí na Blízkém východě, už třetí den v řadě ohlásili méně než 100 nových úmrtí.

Intenzivní debaty se vedou na všech úrovních o ekonomických opatřeních nutných pro zmírnění očekávané hospodářské krize. Rusko je podle ministra hospodářství Maxima Rešetnikova připraveno vynaložit na protikrizová opatření více než dva biliony rublů (671 miliard korun). Odhodlání bojovat za oživení ekonomik všemi dostupnými prostředky dnes vyjádřili rovněž vedoucí představitelé hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7.

Portugalský parlament dnes již potřetí schválil prodloužení nouzového stavu a přislíbil postupné otevírání obchodů v případě, že nárůst nových případů nákazy koronavirem bude soustavně klesat. Od příštího týdne budou postupně uvolňována omezující opatření i v Polsku. V pondělí se začne otevřením parků a lesů pro veřejnost.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky