Smutná bilance: COVID-19 si v Itálii vyžádal už přes 7 500 obětí

Méně než v úterý, ale výrazněji než v neděli a v pondělí dnes narostl počet obětí nemoci COVID-19 v Itálii. Místní civilní ochrana oznámila, že za poslední 24hodinové období umřelo dalších 683 lidí nakažených koronavirem, čímž celková bilance stoupla na 7503 mrtvých. Agentura Reuters upozorňuje, že severní region Lombardie, který je italským epicentrem infekce, dnes ohlásil mnohem menší počet mrtvých než v úterý.

Koronavirus Covid-19
reklama

Situace tam nicméně zůstává kritická, dodává Reuters. Region aktuálně eviduje 4474 obětí COVID-19, tedy o bezmála 300 více než o den dříve. Nárůst smutné bilance byl dnes ve srovnání s úterkem mírnější i v celostátním měřítku, neboť s předchozím hlášením stoupl počet mrtvých o 743. V neděli a v pondělí to ale bylo 651, respektive 602 případů, čemuž předcházelo rekordních 793 úmrtí oznámených v sobotu.

Zároveň se nákaza od úterka potvrdila u dalších 5210 lidí. Součet od počátku šíření infekce stoupl ze 69.176 na 74.386. Více než 9300 pozitivně testovaných pacientů už se podle úřadů uzdravilo, přičemž tento údaj se za den zvýšil o více než tisícovku. Dalších skoro 3489 nemocných dnes ovšem leželo na jednotkách intenzivní péče, zatímco v úterý to bylo bezmála 3400 pacientů.

Kromě toho, že od soboty neroste počet obětí, se objevuje pozitivní signál i v podobě vývoje počtu neuzavřených případů nákazy. Italský list La Repubblica píše o "potvrzeném sestupném trendu" poté, co se přírůstek statistiky "aktuálně pozitivních" pacientů čtvrtý den v řadě snížil. Lidí, kteří měli pozitivní test a zdravotním problémům nepodlehli, ani se z nich ještě plně nezotavili, dnes v Itálii bylo 57.521.

Aktuální čísla večer neoznamoval šéf civilní ochrany Angelo Borrelli, jak bylo doposud zvykem, protože má od rána mírnou horečku a zůstává z preventivních důvodů v izolaci. La Repubblica informoval, že mezi italskými oběťmi COVID-19 je už také 33 zdravotníků. Nemoci nově podlehlo šest zdravotnických profesionálů působících na severu země a jeden praktický lékař ze Sicílie.

Itálie je pandemií COVID-19 zasažena nejhůře ze všech zemí mimo Čínu, odkud se koronavirus SARS-CoV-2 začal na přelomu roku šířit. Nejlidnatější země světa hlásí téměř 82.000 pozitivně testovaných lidí, ovšem jen 3285 smrtelných případů infekce a více než 73.000 uzdravených pacientů.

V "aktivních případech" infekce už zároveň podle specializovaného webu americké Univerzity Johnse Hopkinse není na prvním místě Itálie, nýbrž Spojené státy. Tam už mělo pozitivní test na koronavirus přes 60.000 lidí, z nichž více než 800 umřelo a jen 361 bylo dnes považováno za uzdravené.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky