Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko vyžaduje karanténu od neočkovaných cestujících

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Slovensko při vstupu do země od dnešního dne vyžaduje karanténu až na výjimky od všech cestujících, kteří nebyli očkováni proti nemoci covid-19. Policie ráno upozornila na rozsáhlé kolony na dálničním hraničním přechodu Čunovo/Rajka na okraji Bratislavy. Důvodem byl protest Slováků, kteří žijí na maďarské straně hranice, proti novým karanténním opatřením slovenských úřadů. Právě zmíněný přechod je součástí vyčleněného silničního koridoru pro tranzitní dopravu mezi Českem a Maďarskem.

Do dvoutýdenní karantény nemusí cestující plně očkovaní proti covidu-19 a pracovníci vybraných profesí včetně posádek nákladní, autobusové, vlakové či letecké dopravy. V přechodném období se výjimka z karantény vztahuje i na osoby očkované zatím pouze první dávkou vakcíny nebo na osoby, které přes hranice dojíždějí za prací. Izolaci lze zkrátit absolvováním testu na koronavirus, a to nejdříve pátý den karantény.

Karanténu Slovensko nevyžaduje ani u cestujících, kteří zemí pouze projíždějí. V takovém případě ale musejí využít určené silniční koridory. Například pro tranzit mezi Českem a Maďarskem to je dálnice od Břeclavi po zmíněný hraniční přechod Čunovo/Rajka.

Na tomto slovensko-maďarském přechodu ráno skupina Slováků nespokojených s novým režimem vstupu na Slovensko zablokovala dopravu ve směru do Bratislavy. Dopoledne policie umožnila motoristům využít na přechodu jiné silniční pruhy. Do maďarské vesnice Rajka, která je od centra slovenské metropole vzdálena asi 20 kilometrů, se v minulosti kvůli nižším cenám nemovitostí oproti Bratislavě přestěhovalo mnoho Slováků, kteří dojíždějí za prací či do škol na Slovensko.

Slovenská policie už ve čtvrtek ohlásila, že na větších hraničních přechodech bude trvale kontrolovat dodržování karanténních povinností. Také oznámila opětovné otevření menších hraničních přechodů se sousedními zeměmi, které byly zavřeny v pondělí.

Slovensko výrazněji zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem EU. Důvodem je hlavně nižší zájem obyvatel o očkování. V některých slovenských regionech zájemci o vakcínu nemuseli čekat na přidělení termínu na očkování, ale stačovalo pouze se dostavit do očkovacího centra. Zatímco na Slovensku podle portálu ourworldindata.org dostalo alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 zhruba 38 procent obyvatel, průměr v EU je zhruba 52 procent.

Témata:  Slovensko Cestování

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy