Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko uvažuje o zařazení Česka mezi rizikové země kvůli covidu-19

Marek Krajčí
Marek Krajčí
Foto: Profimedia **www.profimedia.cz**

Zařazení Česka a Rakouska mezi rizikové země, jakož i uzavření hranic Slovenska s Ukrajinou v souvislosti s koronavirem nevyloučil dnes slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Podle platného nařízení hlavního slovenského hygienika osoby, které 14 dnů před vstupem na Slovensko byly v rizikové, takzvané červené zemi, musejí až na výjimky nastoupit do karantény a podstoupit test na koronavirus.

"S oběma zeměmi jsme víceméně spojeni pupeční šňůrou. Je důležité, aby občané do Prahy a Vídně raději necestovali, nebo aby dodržovali epidemiologická opatření. Situaci budeme sledovat. Je možné, že je přehodnotíme jako červené země, byť asi nikdo z nás si to momentálně nepřeje," řekl Krajčí novinářům o postoji Bratislavy k Česku a Rakousku. Situací ohledně koronaviru se zabývala slovenská pandemická komise.

V Česku denní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19 dosáhl potřetí v řadě rekordních hodnot.

Také pětimilionové Slovensko zaznamenalo ve čtvrtek rekordních 137 nových potvrzených případů koronaviru. Počty nakažených v zemi začaly po předchozím poklesu stoupat v červenci. Druhá vlna pandemie na Slovensku podle Krajčího začala importem ze zahraničí, v srpnu šlo podle ministra nejčastěji o případy původem z Ukrajiny, Chorvatska a Česka. Ukrajina a Chorvatsko již jsou zařazeny v souvislosti s koronavirem na slovenském seznamu rizikových států.

Pandemická komise podle Krajčího doporučila úřadům, aby v rizikových oblastech Slovenska z hlediska šíření koronaviru omezily konání hromadných akcí a zakázaly noční konzumaci alkoholu. Mezi nejvíce rizikové regiony v zemi pod Tatrami se řadí Bratislava a některé okresy na západním, severním a východním Slovensku.

Témata:  Slovensko Česko Koronavirus COVID-19 Marek Krajčí

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy