Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skóre v systému PES se dnes začíná počítat s novým parametrem

Systém PES
Systém PES
Foto: www.mzcr.cz

Rizikové skóre protiepidemického systému PES se dnes začíná počítat s novým parametrem. Sedmidenní průměr pozitivity ze všech provedených PCR testů bude nahrazený podílem nakažených lidí přijatých do nemocnice s potížemi, u nich dříve nebyl covid-19 zjištěný testem. Má to pomoci odhadovat, jak velký podíl nakažených lidí se nedaří testováním a trasováním odhalit.

Rizikové skóre je škála od nuly do sta bodů. Další parametry pro jeho výpočet, tedy průměr nakažených na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a reprodukční číslo, nadále zůstávají stejné. U reprodukčního čísla se jen mírně mění jeho bodové ohodnocení, aby postihovalo i mírnější změny. Další body se připočítávají za negativní trend. Dříve to bylo u nakažených seniorů a pozitivit, nově u hospitalizací.

Rizikové skóre je rozděleno do pěti pásem, na která jsou navázána různě přísná protiepidemická opatření týkající se například shromažďování, provozu škol, obchodů, restaurací, kultury, sportu a dalších oblastí lidského života. Při představení systému PES v polovině listopadu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že pro přechod do vyššího stupně opatření bude třeba, aby zhoršení trvalo tři dny, pro zlepšení sedm dní. Úprava podle Blatného čeká i tyto tabulky, zveřejnit je chce příští týden.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:34

Pohonné hmoty dále zdražují, Češi však tankují nejlevněji z okolních zemí, dokonce levněji než Poláci

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo mírně zpomaluje. V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 19 haléřů na litr, na 38,51 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 21 haléřů na litr a stojí 37,20 koruny za litr. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy