Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skóre v systému PES se dnes začíná počítat s novým parametrem

Systém PES
Systém PES
Foto: www.mzcr.cz

Rizikové skóre protiepidemického systému PES se dnes začíná počítat s novým parametrem. Sedmidenní průměr pozitivity ze všech provedených PCR testů bude nahrazený podílem nakažených lidí přijatých do nemocnice s potížemi, u nich dříve nebyl covid-19 zjištěný testem. Má to pomoci odhadovat, jak velký podíl nakažených lidí se nedaří testováním a trasováním odhalit.

Rizikové skóre je škála od nuly do sta bodů. Další parametry pro jeho výpočet, tedy průměr nakažených na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a reprodukční číslo, nadále zůstávají stejné. U reprodukčního čísla se jen mírně mění jeho bodové ohodnocení, aby postihovalo i mírnější změny. Další body se připočítávají za negativní trend. Dříve to bylo u nakažených seniorů a pozitivit, nově u hospitalizací.

Rizikové skóre je rozděleno do pěti pásem, na která jsou navázána různě přísná protiepidemická opatření týkající se například shromažďování, provozu škol, obchodů, restaurací, kultury, sportu a dalších oblastí lidského života. Při představení systému PES v polovině listopadu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že pro přechod do vyššího stupně opatření bude třeba, aby zhoršení trvalo tři dny, pro zlepšení sedm dní. Úprava podle Blatného čeká i tyto tabulky, zveřejnit je chce příští týden.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy