Síť solárií: Přístup vlády je katastrofální, o možnosti otevření nebylo jasno

Přístup vlády k podávání informací je podle solárního studia H&H, které má v Praze čtyři pobočky, katastrofální. Na znovuobnovení provozu se kvůli nejasným zprávám studio chystalo už několikrát. Naposledy minulý týden, když na informační lince 1221 ke koronaviru operátor sdělil, že otevření od 3. května se týká také solárií, to ale v pondělí vyvrátila policie. ČTK to dnes řekl spolumajitel solárního studia H&H Marek Hyka.

Ilustrační fotografie

Hyka se 27. dubna snažil na ministerstvu zdravotnictví ověřit, zda se uvolnění služeb spojených s péčí o tělo a regeneračních služeb, u kterých vláda umožnila fungování od pondělí, týká také solárií. Na ministerstvu ho odkázali na linku 1221, kde mu bylo řečeno, že solária se mohou otevřít za podmínky prokázání negativního testu zákazníků, zákazu občerstvení a dalších nařízení.

"Vše jsme připravili a včera (v pondělí) otevřeli. Postupně, na všechny naše čtyři pobočky dorazila policie s argumentem, že tedy také přesně neví, kdo otevírá, ale během dne se objevila na internetu tabulka, kde už jsou solária v dalsím balíčku s otevřením 10. května. My provozovny museli uzavřít a bude vše předáno hygieně," uvedl Hyka.

Po odjezdu policie solární studio znovu na lince 1221 zjišťovalo situaci. Operátor podle Hyky uvedl, že pokud solárium spadá do regeneračních služeb a služeb péče o tělo, "asi může mít otevřeno". Pro další upřesnění Hyku odkázal na infolinku 1212 pro podnikatele.

"Přístup státu je katastrofální, malé provozovny, do kterých zákazníci vstupují po jednom, jsou uzavřené a hypermarkety jsou narvané k prasknutí.Vůbec nevíme, zda od 10. května, kdy budeme otevírat, máme od zákazníku vyžadovat negativní testy. Asi se to dozvíme opět 10. května ráno," řekl Hyka. Doplnil, že finanční ztráty kvůli nucenému uzavření jsou obrovské a podpora státu minimální. Situaci považuje za "totální chaos".

V mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví z 26. dubna platném od pondělí jsou solária zařazena u wellness, saun či solních jeskyní. Úřad v těchto provozech zakazuje přítomnost veřejnosti, pokud se nejedná o poskytování zdravotních služeb poskytovatelem zdravotních služeb.

Vláda v pondělí rozhodla o dalším rozvolnění služeb od pondělí, bude se jednat o třetí rozvolňovací balíček ze šesti připravených. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) seznam povolených provozů od 10. května zveřejnilo na svém webu, výčet obsahuje i solária. S fungováním wellness, saun či bazénů se ale počítá až v balíčku číslo pět.

Podle mimořádného opatření přijatého v pondělí by v soláriích měla platit stejná pravidla jako třeba v kadeřnictvích nebo v kosmetických salonech. Mimo jiné musejí zákazníci předložit potvrzení o negativním testu na koronavirus, případně certifikát o očkování nebo o tom, že v posledních 90 dnech nemoc covid-19 prodělali. Na místě je možné provést samotest. Nařízené je také vedení evidence klientů.

Témata: solária | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky