Schillerová: Připravíme odklad daní pro cestovní ruch kvůli viru

Stát připraví návrhy, jak firmám a živnostníkům z oboru cestovního ruchu pomoci například odložením splácení daní. V pondělí to po jednání se zástupci cestovních kanceláří řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Alena Schillerová

Skupina odborníků z finanční správy, ministerstva zdravotnictví nebo správy sociálního zabezpečení by měla v následujících dnech určit, kdo by mohl na daňová zmírnění dosáhnout a jak budou konkrétně vypadat. Podnikatelé v tomto sektoru mají nižší tržby kvůli epidemii koronaviru. Schillerová dodala, že někteří podnikatelé hovořili o poklesu i o 70 procent. Večer následně vicepremiér Karel Halíček (za ANO) jednal o podpoře průmyslu a hospodářství.

Podle Schillerové nepůjde o odpuštění daní, to podle ní není ani podle stávající legislativy možné. "Nadefinování podmínek na možné odložení splatnosti té daně, splátkování, prominutí poplatku za podání žádosti," sdělila Schillerová možná ulehčení pro podnikatele. Podle ní je třeba jednat rychle.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) znovu zdůraznil možnost programu bezúročných půjček, na který dnes vláda vyčlenila 600 milionů korun. O peníze budou moci podnikatelé požádat přes Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Schválený speciální program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky. Havlíček očekává o program velký zájem, čerpat půjčky budou moci právě i cestovní kanceláře.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý dodal, že situace ukazuje, jak velký dopad má cestovní ruch na českou ekonomiku. "Při tom trochu negativním scénáři přímé propady spotřeby, která vyplývá z návštěv zahraničních turistů, by mohlo jít v následujících týdnech a měsících až 35 miliard korun a když to nepřímo propočítáme do ještě dalších dopadů ekonomiky, tak dalších 70 miliard korun," řekl. Dopady choroby by pak podle něj mohly znamenat ztrátu 40.000 plných pracovních míst.

Jak ČTK řekl Havlíček, na večerním jednání se zástupci podnikatelských svazů se řešily soukromé investice, ale i vládní podpory například exportu. Vláda podle něj díky nízké míře zadluženosti státu může i v případě ekonomického útlumu investovat do výstavby energetiky nebo dopravní inrastruktury, což je zásadní. Firmy se také podle něj obávají útlumu evropské spotřeby, kam se vyváží naprostá většina zboží. Chce tak ještě více podporovat jednotlivá odvětví prostřednictvím agentury CzechTrade nebo například České exportní banky.

Dalším velkým tématem je pak podle něj správné nastavení evropských fondů v příštím programovém období. "Bude tady pro podnikatelský sektor 100 miliard korun a ty se musí dobře nasměrovat," uzavřel.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky