Ropa kvůli obavám o poptávku výrazně zlevňuje

Ceny ropy se dnes výrazně snižují, a navázaly tak na pokles z předchozího dne. Obchodníci se obávají, že nové koronavirové restrikce a pomalé tempo očkování v Evropě zbrzdí oživení poptávky po pohonných hmotách. Ke zlevňování ropy ale přispívá i silnější kurz dolaru.

Ilustrační fotografie

Kolem 13:00 SEČ severomořská ropa Brent ztrácela zhruba 3,8 procenta na 62,16 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu ve stejnou dobu vykazovala pokles téměř o 3,7 procenta na 59,31 dolaru za barel.

"Kontinentální Evropa zpřísňuje koronavirová opatření, čímž ještě více omezuje mobilitu," uvedli analytici finančního ústavu Commerzbank. "To bude mít pravděpodobně odpovídající negativní dopad na poptávku," upozornili.

Německo, které je největší ekonomikou i největším spotřebitelem ropy v Evropě, prodlouží uzávěru do 18. dubna. Země také vyzvala občany, aby pět dnů velikonočních svátků strávili doma a omezili kontakty na minimum.

Dolar dnes naopak zpevňuje, a to díky poklesu zájmu o rizikovější aktiva. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podkopává poptávku.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent květen 62,16 64,62
New York - NYMEX WTI květen 59,31 61,56
Témata: ropa | MoneyMAG.cz

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky