Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ropa kvůli obavám o poptávku výrazně zlevňuje

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny ropy se dnes výrazně snižují, a navázaly tak na pokles z předchozího dne. Obchodníci se obávají, že nové koronavirové restrikce a pomalé tempo očkování v Evropě zbrzdí oživení poptávky po pohonných hmotách. Ke zlevňování ropy ale přispívá i silnější kurz dolaru.

Kolem 13:00 SEČ severomořská ropa Brent ztrácela zhruba 3,8 procenta na 62,16 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu ve stejnou dobu vykazovala pokles téměř o 3,7 procenta na 59,31 dolaru za barel.

"Kontinentální Evropa zpřísňuje koronavirová opatření, čímž ještě více omezuje mobilitu," uvedli analytici finančního ústavu Commerzbank. "To bude mít pravděpodobně odpovídající negativní dopad na poptávku," upozornili.

Německo, které je největší ekonomikou i největším spotřebitelem ropy v Evropě, prodlouží uzávěru do 18. dubna. Země také vyzvala občany, aby pět dnů velikonočních svátků strávili doma a omezili kontakty na minimum.

Dolar dnes naopak zpevňuje, a to díky poklesu zájmu o rizikovější aktiva. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podkopává poptávku.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent květen 62,16 64,62 New York - NYMEX WTI květen 59,31 61,56

Témata:  ropa

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy