Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řidičský průkaz letos v Česku propadne více než 414 000 řidičů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než 414.000 motoristů letos vyprší platnost řidičského průkazu, dalším více než 100.000 řidičů skončila platnost dokladu loni a dosud si ho nevyměnili. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Brychta. Loni skončila platnost řidičského průkazu celkem 341.000 řidičů, loňské výměny ovšem ovlivnily evropské programy, které platnost dokladů kvůli pandemii koronaviru prodlužovaly až o deset měsíců.

V tomto roce vyprší platnost celkem 414.260 řidičských průkazů. Nejvíc práce budou mít úřady ve Středočeském kraji, kde skončí platnost dokladů skoro 57.000 motoristům. Následuje Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj a Praha. Nejvíce výměn se bude týkat řidičů nad 61 let.

Proti loňsku jde o mírný nárůst očekávaných žadatelů o výměnu řidičského dokladu. Přesto je to stále dvakrát méně než v roce 2020, kdy končila platnost průkazů vydaných v roce 2010. Tehdy bylo po legislativních změnách nutné vyměnit průkazy vydané v letech 1994 až 2000. Počet předloni navýšily i průkazy vydané na pět let.

Úřady však letos budou řešit i část loňských případů. Část řidičů využila loňského programu Omnibus II, kterým EU prodlužovala platnost řidičských průkazů s platností do konce první poloviny loňského roku o deset měsíců. Opatření mělo zamezit frontám na úřadech.

Řidiči o výměnu mohou požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti svého dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Výměnu řidičského průkazu provádějí všechny úřady s rozšířenou působností bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele.

Témata:  řidičský průkaz řidiči auta

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:28

České stavebnictví se propadá. Ničí ho přílišná byrokracie

„Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Navíc stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy