Řidiči měli v kamionech zařízení pro manipulaci s tachografy

Zařízení umožňující manipulaci s tachografem, který zaznamenává přestávky v jízdě, odhalili moravskoslezští policisté v těchto dnech hned ve dvou polských kamionech. ČTK to dnes řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská. V jednom případě bylo zařízení aktivní. Tachograf tak vykazoval přestávku, i když nákladní souprava byla v pohybu.

Ilustrační fotografie

"Policisté zaznamenali v posledních dnech na silnicích Moravskoslezského kraje dva případy neoprávněné manipulace s tachografem, který zaznamenává doby řízení, bezpečnostních přestávek a povinných odpočinků u řidičů nákladních vozidel. V jednom případě nebylo namontované přídavné zařízení určené k ovlivnění tachografu aktivováno, ve druhém ale ano," řekla mluvčí. Dodala, že tímto řidiči značně riskují a kvůli únavě mohou ohrozit sebe i další motoristy.

V těchto dnech kriminalisté obvinili čtyřiasedmdesátiletého Poláka z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Za volantem vozu se zapnutým zařízením umožňujícím manipulaci s tachografem jej přistihli v Krnově. Ve vězení může strávit až čtyři roky.

Druhý řidič, také Polák, zařízení neměl aktivované. Policisté jej na Novojičínsku kontrolovali v pondělí. "Vyhodnocením dat z karty řidiče nebylo porušení předpisů zjištěno, přídavné nelegální zařízení nebylo aktivováno. Policisté zařízení zajistili a uložili dopravci kauci ve výši 100.000 korun. Vozidlo bylo odstaveno," doplnila mluvčí.

Témata: kamiony | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky