Přes půl milionu řidičů ještě letos čeká výměna řidičského průkazu

Zhruba 540.000 řidičů, kterým letos končí platnost řidičského průkazu, ještě nezažádalo o nový. Naopak letos již provedlo povinnou výměnu přes 335.000 řidičů. Celkově v tomto roce končí platnost řidičského oprávnění 875.000 lidem, výměnu tak provedlo prozatím zhruba 38 procent z nich. Ministerstvo dopravy to dnes uvedlo v tiskové zprávě.

registr řidičů Praha

Nejvíce průkazů zbývá v letošním roce vyměnit ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Z hlediska věku se potom výměna týká nejvíce řidičů ve věkové skupině 61 a více let, ve věkové skupině do 30 let jich je naopak nejméně. O nový řidičský průkaz mohou žadatelé požádat i on-line.

"Doporučujeme všem řidičům zbytečně neodkládat výměnu řidičského průkazu. Pokud se žadatelé navíc chtějí vyhnout frontám na úřadě, o nový řidičský průkaz si mohou zažádat pohodlně on-line prostřednictvím Portálu dopravy," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

O výměnu řidičského průkazu po uplynutí platnosti je možné požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Řidiči si o nový řidičský průkaz mohou zažádat buď fyzicky na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, nebo elektronicky s využitím datové schránky přes Portál dopravy. Při elektronické žádosti si řidič vybere, na kterém úřadu si chce svůj hotový nový řidičský průkaz vyzvednout. Vybrat si může z kteréhokoliv z 206 obecních úřadů obcí z rozšířenou působností. K samotné výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz.

Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu jak ve lhůtě standardní, tedy do 20 dní, kdy je vydání bez poplatku, tak ale i ve lhůtě kratší, která je do pěti pracovních dnů. Tento úkon je již zpoplatněný částkou 700 Kč.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky