Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předpověď počasí: V Česku hrozí záplavy, silný vítr i ledovka

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V Česku se mohou od středy vlivem srážek a tání sněhu zvedat hladiny některých řek, vysoké nebezpečí jejich rozvodnění platí platí zejména pro východ Jihočeského kraje. Na východě republiky se může při mrznoucím dešti do středečního dopoledne tvořit na silnicích ledovka a od západu bude zesilovat vítr. Na většině území s výjimkou severu Čech a východu Moravy bude do čtvrtku foukat vítr v nárazech až 70 kilometrů v hodině.

Český hydrometeorologický ústav to dnes sdělil ČTK a informoval o tom i na svém webu.

Vzestup hladin meteorologové očekávají v noci na středu a ve středu v povodí Berounky, Otavy, horní Vltavy, Lužnice, Sázavy a Svratky. Hladiny zřejmě překročí první povodňový stupně, v povodí Lužnice ojediněle i druhý stupeň a voda se tam může vylévat z břehů. Ve středu večer se zvednou i hladiny v povodí horní Moravy a horního Labe, uvedli meteorologové.

Podle nich by se ale voda většinou neměla vylévat z břehů, nicméně může být zvýšený odtok vody, což může podmáčet okolní půdu a snížit stabilitu stromů. Upozornění před rozvodněním řek platí do odvolání.

Se silným větrem by měli obyvatelé velké části Česka počítat od středečního večera do čtvrtka, kdy bude opět od západu slábnout. Silný vítr by mohl poškodit stromy a způsobit menší škody na budovách. Lidé by měli být opatrní při pohybu venku a při řízení vozidel, na horách by měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, doplnili meteorologové.

Počasí v noci (22-07): Zataženo, občasný déšť, na Moravě a ve Slezsku místy mrznoucí a nad 800 m zpočátku sněžení. Během noci od západu protrhávání oblačnosti a srážky jen místy. Nejnižší teploty 5 až 1 °C, na Moravě a ve Slezsku místy až -1 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s. KOMENTÁŘ METEOROLOGA: Na Moravě a ve Slezsku se při mrznoucích srážkách bude tvořit ledovka. Tlaková tendence: slabý vzestup Rozptylové podmínky: většinou dobré Počasí přes den (07-24): Oblačno až zataženo, ojediněle déšť, na východě zpočátku mrznoucí. Během dne od západu, na Moravě a ve Slezsku až později odpoledne, občasný déšť. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C, zejména na severu a východě místy kolem 5 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s, večer v Čechách zesílí na čerstvý 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h). KOMENTÁŘ METEOROLOGA: Zpočátku na východě při mrznoucích srážkách tvorba ledovky. Tlaková tendence: mírný pokles, večer slabý vzestup Rozptylové podmínky: dobré

Témata:  počasí Povodně vítr

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 1:13

USA varují Raiffeisenbank, že mohou přijít o přístup k dolarovému systému kvůli přítomnosti v Rusku

Rakouská Raiffeisen Bank International (RBI) byla varována americkým ministerstvem financí, že její přístup do amerického finančního systému by mohl být omezen kvůli pokračující přítomnosti na ruském trhu, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy