Poslanci prodloužili nouzový stav do konce dubna

Vláda může prodloužit nouzový stav kvůli epidemii nového koronaviru pouze do čtvrtka 30. dubna. Sněmovna to dnes odhlasovala po debatě, která trvala 5,5 hodiny. Vláda původně žádala poslance o prodloužení až do 11. května. Sněmovna poté v podvečer zahájila další schůzi, na které bude schvalovat vládní zákony ve stavu legislativní nouze, třeba pomoc živnostníkům, změny v insolvencích a exekucích či úpravě přijímacích zkoušek na vysoké školy.

Poslanecká sněmovna
reklama

Schůze se může protáhnout do noci. Ve středu bude jednat vláda, ve čtvrtek se chystá v televizi vystoupit premiér Andrej Babiš, v neděli prezident Miloš Zeman.

Vláda může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů, za současné situace by skončil v sobotu 11. dubna. K prodloužení byl nutný souhlas poslanců. Politické špičky se ale přikláněly ke kratší době, než požadovala vláda a Ústřední krizový štáb. S návrhem 30. dubna přišel předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana menšinový kabinet ANO a ČSSD ve Sněmovně toleruje. Část opozice mluvila dokonce nejvýše o dvou týdnech. Politici poukazovali na to, že se Sněmovna může v případě potřeby opět sejít a nouzový stav prodloužit. Část opozice si stěžovala na to, že vláda poslancům nevysvětlila, proč chce prodloužit nouzový stav. Kabinet slibuje plánovaný nástin dalších kroků po Velikonocích.

Detailní plán dalšího postupu proti epidemii koronaviru, který žádá opozice, nemůže mít podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) za současné situace nikdo. "Nikdo z nás nemá detailní plán s postupnými cíli. Jediný, kdo má plán, je ten virus," řekl poslancům. Premiér poslancům řekl, že nouzový stav je v zájmu každého obyvatele. Cílem je podle něho řídit epidemii tak, aby nebylo přetíženo zdravotnictví.

Počet prokázaných případů nákazy se blíží k 5000, dnes zatím přibylo 122 nakažených nemocí covid-19, v pondělí počet případů stoupl o 235. S nemocí zemřelo už 88 lidí, většinou šlo o lidi starší 60 let, dnes ale zemřel i čtyřicátník. Z nákazy se uzdravilo 172 nemocných. V nemocnicích bylo v pondělí 408 pacientů nakažených koronavirem, těžký průběh nemoci má a intenzivní péči vyžadovalo 86 z nich. Koronavirus už zasáhl zařízení pro seniory po celé republice, v Alzheimercentru Ostrava se potvrdila nákaza u 23 klientů a osmi zaměstnanců. Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo používání neregistrovaného léku Hydroxychloroquine-sulfaat Teva německého výrobce Merckel. Jde o lék se stejnou účinnou látkou jako plaquenil, který je v ČR registrovaný a jehož předepisování ministerstvo v březnu omezilo.

Opatření v Česku se pozvolna uvolňují. Dnes se začaly otevírat pro veřejnost sběrné dvory a výkupny surovin, ale také venkovní sportoviště. Například běžci a cyklisté už mohli odložit roušky, čehož také většina z nich dnes využila. Ve čtvrtek se budou moci otevřít hobbymarkety a prodejny jízdních kol, po Velikonocích vláda slíbila další rozvolnění.

Ministr Hamáček dnes také oznámil, že vláda zkrátila takzvaným pendlerům minimální pobyt v zahraničí ze tří na dva týdny. Po návratu ale budou muset i nadále na dva týdny nastoupit do preventivní karantény. Také lidé, kteří po 14. dubnu překročí hranice ČR z pracovních důvodů, návštěvy lékaře či rodiny, budou muset až na výjimky do dvoutýdenní karantény. Neznamená to podle Hamáčka, že by Česko otevíralo hranice. "Státní hranice jsou stále uzavřené, my nevydáváme víza," zdůraznil.

Restriktivní opatření proti šíření koronaviru doléhají na ekonomiku země, zejména na podniky a živnostníky. Nejnovější odhad UniCredit Bank počítá letos s poklesem ekonomiky o 11 procent, předchozí odhady ekonomů, dalších bank či ministerstva financí počítaly s propadem od čtyř do deseti procent. Podle studie poradenské firmy Bisnode muselo podnikání zavřít 204.000 fyzických osob - podnikatelů. Žádosti o ošetřovné kvůli uzavření škol poslalo ministerstvu průmyslu zatím zhruba 41.400 živnostnic a živnostníků. Na úřadech práce se zase schází žádosti o kurzarbeit, úřady jich ale musely zhruba 70 procent stornovat, protože údaje byly neúplné či nesprávné.

Pokles návštěvnosti a tržeb zaznamenávají i prodejny, které mohou být otevřené. Dramatický pokles evidují optiky a trafiky. Naopak zverimexy mají návštěvnost srovnatelnou s běžným obdobím. Těžké časy zažívají i letecké společnosti, na pražském Letišti Václava Havla je v současnosti dlouhodobě odstaveno přibližně 60 dopravních letadel. Jde především o stroje Smartwings, ČSA a Ryanairu.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky