Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Do Česka dorazila před Vánoci obleva, na Štědrý den bude pršet

déšť
déšť
Foto: Pixabay

Před Vánocemi dorazila do Česka obleva, sníh mizí v nížinách a taje i na horách. Nadcházející sváteční víkend bude provázet teplé a deštivé počasí. Na Štědrý den má pršet na většině území a teploty vystoupají až na 11 stupňů Celsia. Podobné počasí bude i v neděli na Boží hod vánoční a v pondělí na Štěpána. Mírné ochlazení očekávají meteorologové až od poloviny příštího týdne, vyplývá z týdenní předpovědi. Česko podle meteorologů zažívá sérii nejteplejších Štědrých dnů za posledních 30 let.

Kombinace tání sněhu, deště a také silnějšího větru bude zvedat hladiny řek zejména na Šumavě, uvedli dnes meteorologové na facebooku. Nevylučují, že v příštích dnech vydají výstrahu před možným dosažením stupňů povodňové aktivity. Týkat se má hlavně řek, které odvodňují Šumavu, kde má v nadcházejících dnech napršet i kolem 60 milimetrů srážek. Víc pršet by mělo také v Krkonoších, Jizerských a Orlických horách.

Obleva zřejmě z tuzemských pohoří nejvíc zasáhne Šumavu a Krušné hory. V nižších polohách by sníh mohl vydržet do Štědrého dne možná jen na severovýchodě Čech a na Moravě - hlavně tam, kde leží přes deset centimetrů sněhu a nebude foukat moc silný vítr.

Ještě dnes se na severovýchodě Čech a na Moravě bude tvořit ledovka a objeví se mrznoucí mlhy. Přes den bude zataženo až oblačno, od západu postupně na většině území občasný déšť, zejména na severovýchodě Čech a na Moravě místy i mrznoucí. Teploměr dnes ukáže maximálně pět až devět stupňů, na severovýchodě Čech a na Moravě občas jen kolem dvou stupňů Celsia, na horách čtyři.

I v pátek zůstane obloha většinou zatažená, občas zaprší, na Moravě se mohou objevit mlhy nebo mrznoucí srážky. Teploty zůstanou nad nulou i v noci, přes den se budou pohybovat od sedmi do 11 stupňů, na Moravě místy kolem pěti stupňů nad nulou.

V sobotu na Štědrý den bude pršet na většině území, noční teploty budou od osmi do čtyř stupňů nad nulou, na Moravě kolem dvou. Nejvyšší denní teploty znovu mohou překročit deset stupňů nad nulou. Podobný charakter počasí s deštěm, přeháňkami a vysokými teplotami vydrží i nadcházející dva svátky vánoční.

Vánoce bez sněhu a mrazů bývají v poslední době v Česku běžné. Průměrná denní teplota vzduchu na území republiky 24. prosince neklesla pod nula stupňů Celsia od roku 2008, loni dosáhla 4,7 stupně. Sníh před rokem ležel kromě hor i ve východní polovině území, a to i v nížinách - třeba v Ostravě a v Olomouci byly ráno na Štědrý den dva centimetry sněhu. Třeba Praha čeká na bílé Vánoce přes deset let a ani letos se nedočká. Naposledy byla sněhová pokrývka v ulicích metropole na Štědrý den v roce 2010, kdy ráno na Karlově naměřili čtyři centimetry sněhu.

Za uplynulých 30 let byl aspoň jeden centimetr sněhu na Štědrý den z krajských měst nejčastěji v Liberci, a to osmnáctkrát, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav na twitteru. Jihlava zažila zasněžený 24. prosinec za tuto dobu třináctkrát a Ústí nad Labem dvanáctkrát. Naopak Praha a Pardubice měly bílé Vánoce od roku 1992 jen pětkrát.

Mezi vánočními svátky a silvestrem se začne mírně ochlazovat, déšť by mohly od středních poloh vystřídat smíšené nebo i sněhové srážky, vyjasní se. Maximální denní teploty nepřekročí sedm stupňů Celsia, někde vystoupají jen dva stupně nad bod mrazu.

Témata:  počasí déšť Vánoce

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy