Od pondělí může na fotbalové stadiony přijít až 5000 lidí

Od pondělí 22. června bude moct na fotbalové stadiony přijít až 5000 lidí díky dalšímu uvolnění vládních opatření. Dosud je povolených maximálně 2500 osob včetně aktérů zápasů. Bude-li se epidemiologická situace vyvíjet dobře, od 1. září budou moct být sportovní stadiony a haly zaplněné z poloviny. Na dnešní vládní konferenci to oznámili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a epidemiolog Rastislav Maďar, vedoucí pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření při ustupující pandemii koronaviru.

Ilustrační fotografie
reklama

Kvóta 2500 lidí je platná od tohoto pondělí. I po jejím dvojnásobném navýšení budou platit stejná pravidla jako dosud. Stadiony budou muset mít stavebně oddělené sektory, kterých bude nejvýše pět a s maximální kapacitou 1000 lidí a vlastním vstupem zvenčí. Mezi jednotlivými sektory bude zakázáno přecházet. Diváci na tribunách budou nadále smět sedět jen v každé druhé řadě a od ostatních osob je bude muset oddělovat minimálně jedno prázdné sedadlo.

Kapacitu sektorů tak lze zatím naplnit maximálně z jedné čtvrtiny, od 1. září by to mohl být dvojnásobek, protože už má být možné sedět vedle sebe. A platilo by to například i pro hokejové arény a další sportoviště.

"Bude-li se epidemiologická situace vyvíjet dobře, od 1. 9. by se obsadila polovina stadionů, ať už hokejových, fotbalových nebo jiných, protože k přenosu kapének dochází směrem dopředu, kde člověk dýchá," prohlásil Maďar.

"Obsazenost bude taková, že vedle budou moci sedět i cizí lidé, ale řada před nimi bude volná. Takže nebude každá druhá sedačka volná, ale každá druhá řada bude kompletně volná tak, aby vzdálenost vstupu a výstupu z dýchacích cest byla co nejdále od další osoby v průběhu utkání," uvedl Maďar.

Sezona nejvyšší fotbalové soutěže se po více než dvouměsíční koronavirové pauze rozběhla 23. května dohrávkou 23. kola mezi Teplicemi a Libercem, kde mohlo být na stadionu pouze 150 osob včetně hráčů, realizačních týmů a rozhodčích. Krátce poté byl zvýšen limit na 300 lidí a poté na 500 osob.

Poprvé se větší počet fanoušků po koronavirové pauze dostal v Česku na fotbal v pondělním šlágru druhé ligy mezi Brnem a Jihlavou, který sledovalo 2320 diváků. Ve středečním semifinále domácího poháru MOL Cupu mezi Olomoucí a Libercem se na Andrově stadionu sešlo 1807 diváků, druhé semifinále Sparta - Olomouc sledovalo na Letné okolo 2000 permanentkářů.

Maďar uvedl, že o situaci jednal také s vedením hokejového svazu včetně prezidenta Tomáš Krále. Předchozí sezonu pandemie koronaviru v březnu předčasně ukončila a blíží se nová. Kluby hokejové extraligy a prvoligové Kladno a Přerov čeká v přípravě na nový ročník pohárová soutěž, která se bude hrát pod názvem Generali Česká Cup. Soutěž začne 4. srpna a vyvrcholí finálovými duely 15. a 22. září. Domácí pohár se vrací po deseti letech.

"V podstatě jsme se shodli, že na ně budou aplikovány analogické až identické podmínky, jaké se použily u fotbalové ligy a dosud se osvědčily," konstatoval Maďar.

V odstupu deseti a pěti dnů před začátkem pohárových utkání se hráči, rozhodčí a realizační týmy budou muset podrobit dvěma testům na covid-19. Před startem ligové sezony pak přijde na řadu další testování. "Ty týmy, které nebudou hrát pohárová utkání a nastoupí do ligy až v září, absolvují dva testy. Ty, které se zúčastní poháru, a uplynou více než tři týdny (před zahájením ligové sezony), což uplynou, budou muset před ligou absolvovat jeden kontrolní test," vysvětlil Maďar.

V letním období se na hokejových stadionech také bude využívat princip, který platí na fotbalových utkáních. "To znamená sektory po pěti, v každém maximálně povolený počet lidí, s vlastním vchodem plus každá druhá řada a sedačka v obsazené řadě volná. To znamená čtvrtinová kapacita," řekl Maďar.

Témata: fotbal | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky