Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První a druhá fotbalová liga dostaly výjimku a mohou opět začít

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

První a druhá fotbalová liga dostaly výjimku od ministerstva zdravotnictví a po měsíční koronavirové pauze mohou znovu začít. Nově musí týmy absolvovat testy na covid-19 nejdříve 48 hodin před výkopem zápasů. Ligová fotbalová asociace (LFA) o tom informovala v tiskové zprávě. Profesionální soutěže se opět rozběhnou dnešní předehrávkou 7. ligového kola, v němž Jablonec přivítá Brno. O víkendu se odehraje dalších osm utkání nejvyšší soutěže a všech sedm duelů 7. kola druhé ligy.

Vláda v pondělí povolila znovuzahájení profesionálních sportovních soutěží, které byly v Česku přerušeny od první poloviny října. Podmínkou jsou přísná hygienická opatření, především testování před každým zápasem, na které už byli fotbalisté na rozdíl od jiných sportovců zvyklí od začátku této sezony.

Jednotlivé sporty musely před restartem požádat ministerstvo o udělení výjimky. Fotbal ji získal s tím, že musí dodržovat velmi striktní podmínky. Podle aktualizované verze zdravotního protokolu například týmy musí podstoupit testy nejdříve 48 hodin před výkopem duelů.

"Je to kratší doba, než kterou jsme aplikovali v předchozích obdobích, a především hostujícím týmům to může způsobit logistické potíže. Přesto ale věřím, že i toto kluby zvládnou," uvedl předseda LFA Dušan Svoboda.

Jednání s ministerstvem a hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou se mírně protáhla. "Jsme především rádi, že můžeme po měsíci znovu hrát zápasy, za což patří velký dík paní hlavní hygieničce, panu ministrovi i všem osobám na ministerstvu zdravotnictví, které se na povolení pro fotbal podílely. Jednání byla konstruktivní a jsem rád, že jsme našli řešení, za kterých jsme schopni se znovu vrátit k mistrovským zápasům," dodal Svoboda.

Fotbalová liga v Česku se naposledy hrála 4. října, poté byla kvůli zhoršené koronavirové situaci v zemi jako jedna z mála na světě zastavena. To mimo jiné oproti zahraničním soupeřům znevýhodňovalo tuzemské zástupce v Evropské lize Slavii, Spartu a Liberec. Z nejvyšší soutěže je dosud odehráno nekompletních šest kol, vzhledem k jejímu přerušení bude třeba upravit termínovou listinu a zkrátit zimní přestávku. Zápasy se zatím budou hrát bez diváků.

Témata:  sport fotbal

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy