Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Očkovaní proti covid-19 nebudou do budoucna muset do karantény

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Lidé, kteří budou očkovaní proti covidu-19, až bude vakcína dostupná, nebudou muset do karantény, pokud se setkají s nakaženým nebo přijedou z rizikové země. Novinářům to dnes řekl vědecký sekretář České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek. Za odmítnutí očkování, které bude dobrovolné a hrazené státem, podle něj žádné sankce nehrozí.

V některých průzkumech veřejného mínění uvedla více než polovina Čechů, že se nechce nechat očkovat. "Virus by tu stále koloval, byť by docházelo k postupnému promoření. Dlouhodobost protilátek ani buněčné imunity není potvrzená," řekl k tomu ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle něj by země zůstávala v takové "křeči" jako je teď ještě řadu měsíců. "Ekonomika by to nevydržela. Doufám, že se to nestane a lidé pochopí, že je to (očkování) na místě," dodal.

Očkovací látku vyvíjí několik zemí a farmaceutických společností. Evropská komise jedná společně o dodávkách s těmi, kteří jsou ve výzkumu nejdál a dodržují pro něj standardy požadované EU a USA. Česko si objednalo vakcínu pro 3,5 milionu lidí.

Podle Chlíbka by se měli očkovat zejména zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo kritické infrastruktuře. Odborníci očekávají, že první očkování by mohlo být dostupné na začátku příštího roku.

Témata:  očkování Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy