Očkovaní proti covid-19 nebudou do budoucna muset do karantény

Lidé, kteří budou očkovaní proti covidu-19, až bude vakcína dostupná, nebudou muset do karantény, pokud se setkají s nakaženým nebo přijedou z rizikové země. Novinářům to dnes řekl vědecký sekretář České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek. Za odmítnutí očkování, které bude dobrovolné a hrazené státem, podle něj žádné sankce nehrozí.

Ilustrační fotografie
reklama

V některých průzkumech veřejného mínění uvedla více než polovina Čechů, že se nechce nechat očkovat. "Virus by tu stále koloval, byť by docházelo k postupnému promoření. Dlouhodobost protilátek ani buněčné imunity není potvrzená," řekl k tomu ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle něj by země zůstávala v takové "křeči" jako je teď ještě řadu měsíců. "Ekonomika by to nevydržela. Doufám, že se to nestane a lidé pochopí, že je to (očkování) na místě," dodal.

Očkovací látku vyvíjí několik zemí a farmaceutických společností. Evropská komise jedná společně o dodávkách s těmi, kteří jsou ve výzkumu nejdál a dodržují pro něj standardy požadované EU a USA. Česko si objednalo vakcínu pro 3,5 milionu lidí.

Podle Chlíbka by se měli očkovat zejména zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo kritické infrastruktuře. Odborníci očekávají, že první očkování by mohlo být dostupné na začátku příštího roku.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky