Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ne všichni, kdo prodělají covid-19, mají protilátky, tvrdí vědci

koronavirus Covid-19
koronavirus Covid-19
Foto: Pixabay

Šanghajští vědci zjistili, že krev některých pacientů, kteří se zotavili z nemoci covid-19, vykazuje velmi malou koncentraci protilátek proti koronaviru, u některých nebyly protilátky zjištěny vůbec. Výsledek studie by mohl mít dopad na vývoj vakcíny nebo poznatky o kolektivní imunitě, uvedl hongkongský list South China Morning Post.

Výzkum provedli odborníci ze šanghajské univerzity Fu-tan, kteří podrobili rozboru krevní vzorky 175 pacientů propuštěných ze šanghajské nemocnice. U přibližně třetiny z nich bylo neočekávaně nízké množství protilátek, které by na zneškodnění koronaviru nestačilo, a u deseti nebylo možné přítomnost protilátek prokázat. Nízkou hladinu protilátek měli mladí lidé a koncentrace rostla s věkem.

"Odborníci, kteří pracují na vakcíně, by měli těmto případům věnovat zvláštní pozornost," říká vedoucí výzkumného týmu Chuang Ťing-che. Pokud koronavirus u některých pacientů nedokáže tvorbu protilátek vyvolat, nedokáže to ani jeho slabší varianta obsažená ve vakcíně, vysvětluje.

Riziko, že by se u lidí s nízkou hladinou protilátek mohlo onemocnění znovu rozvinout nebo že by se mohli opětovně nakazit, ale musí přezkoumat další studie, upozornili vědci. Také k tomu, aby se dalo říci, co přesně závěry studie znamenají pro kolektivní imunitu, bude potřeba více dat z dalších částí světa, říká Chuang Ťing-che.

Lidé ve věkové skupině 60-85 let vykazovali přibližně třikrát vyšší množství protilátek než pacienti ve skupině 15-39 let. Vědci zkoumali pouze pacienty s mírnými příznaky, protože ti, kteří byli na jednotkách intenzivní péče, mohli získat protilátky z darované krevní plazmy.

Protilátky jsou složité bílkoviny vytvářené imunitním systém. Dokážou rozpoznat a zneškodnit cizorodé antigeny, v tomto případě koronavirus. Koronavirové protilátky umí zachytit bodec na povrchu viru a zabránit mu v tom, aby se přichytil na lidské buňce a následně do ní pronikl.

Pacienti, u kterých nebyly protilátky rozpoznány, zřejmě porazili covid-19 jinými mechanismy imunitního systému, ovšem zatím není přesně jasné, jakými. Přitom onemocnění u nich přetrvávalo podobnou dobu jako u těch, kteří měli koncentraci protilátek vyšší.

Mnoho otázek ohledně koronaviru zůstává nezodpovězených, například jak se virus přenesl ze zvířat na člověka, proč někteří nakažení nemají příznaky nemoci a jak je možné, že u části pacientů, kteří se uzdraví, mohou testy přítomnost koronaviru znovu prokázat, připomíná South China Morning Post.

Čínský vládní poradce pro vědu Wang Čchen v pondělí uvedl, že je příliš brzy na to, aby Čína nad koronavirem vyhlásila vítězství, i když má nyní virus pod kontrolou. "V tuto chvíli nedokážeme říci, zda se z koronaviru stane něco jako sezónní chřipka, chronické onemocnění jako žloutenka typu B, nebo zda úplně vymizí podobně jako SARS," citovaly Wanga vládní noviny Science and Technology Daily.

Témata:  Koronavirus COVID-19 zdraví nemoc

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy