Na dovolenou v ČR se chystá 79 procent Čechů

Letní dovolenou v tuzemsku hodlá strávit 79 procent Čechů. Nejvyhledávanějšími jsou Jihočeský, Jihomoravský a Liberecký kraj. Na dovolené chtějí být lidé nejčastěji devět dní, většina se přitom ubytuje v penzionu. V průměru za ni plánují utratit 6150 korun za osobu. Na kratší výlet po republice se v létě chystá 89 procent Čechů. Bez ohledu na počet osob za něj odhadem vydají 2380 korun. Vyplývá to z nového průzkumu státní agentury CzechTourism, který má ČTK k dispozici.

Mikulov
reklama

Jednoznačně nejžádanějším bude jihočeský region, kam by mohlo zamířit 24 procent lidí. V Jihomoravském kraji by mohlo dovolenou strávit 11 procent lidí, desetina Čechů plánuje vyrazit na Liberecko. Naopak nejméně, tři procenta lidí, si pro hlavní dovolenou vyberou Prahu a Pardubický kraj.

Většina lidí chce na dovolenou vyrazit do přírody, mimo město. Navíc vyžaduje, aby poblíž byla nějaká pamětihodnost. Mnoho lidí hodlá vyjet na nová místa, kde nebyli a dlouho se tam chystají.

"Průměrná útrata na české dovolené vychází na něco málo přes 700 korun na osobu a den, přičemž nejvíce se utratí za ubytování a stravování v restauracích. Pro podnikatele v cestovním ruchu to představuje potenciál v podobě 76 miliard Kč, respektive 92 miliard korun při započtení útrat výletníků," uvedl ředitel CzechTourism Jan Herget. Agentura představila obdobný průzkum již v dubnu, podle Hergeta je vidět zásadní rozdíl.

"Lidé se nebojí a ani dopad na finance nevnímají tak negativně. Navíc dvě třetiny lidí si teprve vybírají konkrétní lokalitu v Česku, a proto je dobře, že města, kraje i vláda přichází s různými vouchery, které mají za cíl nerozhodnuté hosty nalákat," doplnil.

Vlastní podporu domácí turistiky připravila Praha, Jihočeský nebo Středočeský kraj. Stát podpoří dovolenou v lázních až 4000 korunami na osobu. Podmínkou bude pobyt v tuzemských lázních na minimálně šest nocí s pěti procedurami. Poukazy budou platit od začátku července. Nárok na ně budou mít lidé starší 18 let, kteří platí zdravotní pojištění.

Online průzkum pro CzechTourism zpracovaly společnosti Mind Bridge a Economic Impact. Uskutečnil se mezi 3. a 11. červnem, účastnilo se ho 1000 respondentů.

Motivace Čechů pro letní dovolenou v tuzemsku:

zkusíme něco úplně nového 49%
pojedeme tam, kde není moc lidí 63%
pojedeme do lázní 23%
aktivní dovolená (kolo, turistika, vodní sporty,...) 46%
pojedeme někam, kde se nemusíme o nic starat, kde už všechno je 52%
pojedeme někam, kde se toho hodně děje 35%
pamětihodnost v blízkosti 66%
zajímavé město v blízkosti, kam bude možné vyrazit za kulturou či zábavou 58%
příroda, mimo město 70%
když není možné vyjet do ciziny bez komplikací, v ČR vybereme něco trochu lepšího 38%
pojedeme tam, kde jindy bývá mnoho zahraničních turistů 40%
pojedeme na nová místa, kam jsme dlouho chtěli 61%
pojedeme na "stará známá místa" 43%

Zdroj: CzechTourism

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky