Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maturity možná nebudou, rozhodující je datum 1. června. Přijímačky na SŠ jen v jednom termínu

Robert Plaga
Robert Plaga
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Maturitní a závěrečné zkoušky by měly být podle návrhu ministerstva školství nejdřív 21 dnů po znovuotevření škol, nebo by je mohly nahradit výsledky studentů z posledních tří vysvědčení střední školy. Rozhodující by mělo být datum 1. června. Pokud by se středoškoláci do škol vrátili později, zkoušky by už dělat neměli.

Kdyby se školy otevřely dříve, nemuseli by maturanti letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Testy by mohly vyhodnocovat samotné školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje. Novinářům to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Změny v maturitách, které ministerstvo připravilo kvůli situaci kolem koronaviru, dnes Plaga předloží vládě. Pokud je kabinet schválí, mohli by se poslanci zabývat novelou zákona v úterý na mimořádné schůzi v legislativní nouzi. Změny by měly platit jen pro letošní rok.

Ministerstvo podle Plagy předpokládá, že by se žáci mohli do škol vrátit v druhé polovině května. Přesný termín maturit chce ministr vyhlásit až po otevření škol. Podle Plagy by se tak středoškoláci měli mít možnost na zkoušky potom ještě připravit.

Klíčové podle něj bude datum 1. června. Pokud se školy otevřou do něj, budou maturity bez slohů, ale jinak podobně jako každý rok. Kdyby se otevřely později, mělo by být maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků s posledních tří vysvědčení, řekl Plaga. Pokud žák v posledním ročníku v pololetí neprospěl, školy by mu dle návrhu ministerstva měla umožnit komisiální přezkoušení, aby mohl maturitní vysvědčení získat také.

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy by měly být nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol. Testy by podle Plagy měly mít stejnou formu a obsah jako v předešlých letech. Studenti by je ale měli psát jen v jednom termínu místo dvou, které se původně plánovaly.

V nouzovém případě, pokud by se školy otevřely až po polovině června, tak by podle něj mohly být přijímací zkoušky i v prvním týdnu v červenci. "Tak je to rozhodně lepší než ty děti přepínat přes celé prázdniny a dělat to poslední týden v srpnu," řekl Plaga ČTK. "Neznamená to rozhodně, co bylo někde avizováno, že by se vyučovalo někdy o prázdninách, to rozhodně není v žádném ze scénáři ministerstva školství," dodal.

Místo dvou zkoušek by uchazeči měli letos dělat zkoušku jen jednou. "Výsledek se propíše i na tu druhou školu, na kterou se to dítě hlásilo," vysvětlil ministr. Ministerstvo podle něj počítá i s náhradním termínem například pro nemocné. Ten by pak měl být v dostatečném odstupu od prvního termínu, řekl Plaga.

Podle něj se přijímací zkoušky nedají nahradit tím, že by školy přijímaly děti na základě výsledků ze základní školy. Uvedl, že na některé školy se hlásí se stejnými výsledky násobky počtu žáků, který by mohla škola přijmout. "Není možné vybrat vysvědčení jako jediné kritérium," řekl.

Školy jsou uzavřeny od 11. března do odvolání. Státní maturity se dle původního plánu měly konat v dubnu a na začátku května. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli uvedl, že uzavření škol se by mělo rušit jako jedno z posledních opatření, a to zřejmě na přelomu května a června.

Termíny závěrečných zkoušek učňů, které se obvykle konají v červnu, by se podle návrhu ministerstva školství mohly upravit podobně jako u maturit. Stejné by u nich mohlo být i náhradní řešení při otevření škol po 1. červnu. Loni šlo k těmto zkouškám zhruba 27.500 učňů.

Témata:  školství maturity Robert Plaga Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy