Lidé neuposlechli výzvu vlády. Chatařů v Moravském krasu bylo jako v letní dny

Lidí, kteří před víkendem dorazili na chaty v chatových oblastech v Moravském krasu, bylo jako za slunných letních dní. Značné množství lidí také vyrazilo do přírody, jen na parkovišti u rybníka Pod Hádkem bylo odhadem dvojnásobné množství vozů než obvykle. Strážci přírody také pokutovali nelegální vjezdy do lesů. ČTK to dnes řekl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.

Vláda ČR

"V pátek jsme byli v jižní části Moravského krasu. V chatových oblastech Říčky, také u restaurace U Jelena či u rybníka Pod Hádkem bylo lidí jako v běžném letním slunném dni," uvedl Tůma. Zatímco v běžném dni v létě stojí u rybníku Pod Hádkem kolem dvacítky vozů, v pátek odpoledne jich bylo odhadem asi 40.

Od pondělí vláda kvůli koronavirové epidemii v celé zemi zakázala volný pohyb lidí s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Do přírody se chodit může, vláda ale vyzvala v pátek lidi, aby o víkendu na chaty nejezdili. Ministr vnitra Jan Hamáčeka(ČSSD) avizoval, že si policie na chataře posvítí. Někteří z nich podle něj porušují karanténu.

Také v přírodě Moravského krasu bylo podle Tůmy v pátek odpoledne plno, skupiny vozů znovu stály u vjezdů do lesů, kde je to ještě dovoleno. Strážci přírody však zaznamenali i nelegální vjezdy do lesů, v jednom případě uložili pokutu. Dalších šest řidičů dostane pozvánky k pokutě se zpožděním, až pomine pandemie nového koronaviru a úřady budou zase v provozu.

Na jižní Moravě bylo k dnešnímu ránu stále 59 případů nákazy koronavirem, stejně jako v pátek večer. V ČR je evidovaných 925 případů.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky