Lékaři budou nově na testy posílat na přesně daná odběrová místa

Do večera prvního dne, kdy dostali od lékaře žádanku na test covidu, dostane nyní jeho výsledek 56 procent pacientů. Dalších 16 procent další den. Na odběr se v den vystavení žádanky dostaví 63 procent indikovaných, osmi procentům ale cesta na odběrové místo trvá víc než týden. Se statistikou dnes novináře seznámil vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch. Nově budou pacienti tzv. ežádankou směřováni přímo do odběrového místa s dostatečnou kapacitou.

Koronavirus COVID-19

Problém s prodlevami podle Hajdúcha tkví v nedostatečné kapacitě odběrových míst, které ministerstvo plánuje posílit vytvořením páteřní sítě laboratoří v krajích. Tam by měli být lidé s žádankou nově směřováni přímo lékařem prostřednictvím elektronické žádanky. Podle počtu ežádanek, které fungují už od března, pak je možné měnit kapacity odběrových míst. Dnes například pro Prahu v nemocnici ve Střešovicích, uvedl Hajdúch.

Do systému testování je nyní zapojeno 105 laboratoří, které jsou schopny udělat až 17.000 testů. Nyní provádí zhruba 4300 testů denně, průměrně tak vychází 48 testů na laboratoř, medián ale činí 18 testů na laboratoř, uvedl Hajdúch. Ukazuje to podle něj na nízkou efektivitu malých laboratoří. Odběrových míst je zhruba stovka, což by podle ministra Adama Vojtěcha (ANO) mělo stačit v případě, že jejich provoz bude lépe organizován a zaštítěn páteřní sítí.

Nově by měly být schopny 15.000 testů denně provést laboratoře páteřní sítě. "To myslím, že je reálné," uvedl na tiskové konferenci Vojtěch.

Se zvládnutím očekávaného nárůstu respiračních onemocnění na podzim a nakažených koronavirem má pomoct i nová podoba aplikace e-Rouška. Ta monitoruje pohyb okolních telefonů a v případě potřeby informuje anonymně o rizikovém kontaktu. Spuštění nové verze aplikace, kterou nyní používá 250.000 obyvatel Česka, je podle Vojtěcha naplánováno na 1. září. Její používání bude dále na dobrovolné bázi. "Nebude to nic povinného," uvedl. Aplikace má být chytřejší než současná a kompatibilní se zahraničními, bude zabezpečena tak, aby nevznikal problém se zneužíváním dat, ujistil.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky