Koronavirus tlačí vzhůru dodávky ropy z USA do Evropy

Dodávky americké ropy do Evropy by se měly v nejbližších týdnech zvyšovat, protože poptávka v Asii prudce klesla v důsledku nového koronaviru šířícího se z Číny. Informuje o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na obchodníky a zprostředkovatele námořní přepravy.

Ilustrační fotografie

"Spojené státy musejí přesměrovat barely ropy určené pro Čínu a všechno nyní posílají do Evropy," uvedl jeden z obchodníků. Čínská společnost Sinopec, která je největším zpracovatelem ropy v Asii, podle zdrojů Reuters snížila objem své produkce o zhruba 600.000 barelů denně.

Obchodníci upozorňují, že pokles poptávky v Asii by mohl zostřit konkurenční boj na trhu s ropou. Dodávky ropy z USA do Evropy nyní podle jednoho ze zdrojů Reuters plánují například firmy Petrochina, Trafigura, Vitol, Lukoil a Exxon Mobil.

Finanční ředitel ropné společnosti BP Brian Gilvary dnes předpověděl, že epidemie nového koronaviru v letošním roce sníží růst celosvětové poptávky po ropě o 300.000 až 500.000 barelů denně. Obavy z ekonomických dopadů koronaviru již vedly k výraznému poklesu cen ropy.

Technický výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců se dnes podle Reuters rozhodl doporučit dočasné snížení těžby ropy o dalších 600.000 barelů denně. Zatím však není jasné, jak se k tomuto doporučení postaví Rusko.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky